• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.67)
Yazar Jasper Kent
son ayin - jasper kent
rusya, 1917. bütün vampirlerin kralı zimeyeviç ölmüştür. tarih -avrupa'da drakula adıyla tanınan- büyük vampirin, 1893'te eflak dağlarındaki kendi kalesinin surları altında öldüğünü kaydeder. rusya'da romanov hanedanı'nın çarları iki yüzyıldır kanlarını zehirleyen lanetten kurtulmuşlardır artık. ne var ki, yirmi yıl sonra çar ii. nikolay yeni bir tehditle, kendi halkının tehdidiyle karşı karşıya kalır. savaş, rusya'yı dize getirmiştir ve halk değişime açtır. devrim yaklaşmaktadır.

kendisi de romanov kanı taşıyan mihail konstantinoviç danilov, yeni bir rejimin gelmesine olumlu bakar. danilov da ataları gibi bir zamanlar romanovları, zimeyeviç tehdidinden kurtarmak için savaşmıştır - savaşmış ve kazanmıştır. oysa şimdi boyun eğmez bir diktatörün hükmettiği bir rusya için hiçbir gelecek umudu olmadığını görmektedir.

onun bu mücadelesine yüz yıldan da önce doğmuş bir yaratık olan dimitriy alekseyeviç de katılır. dimitriy alekseyeviç danilov varoluşunun yarıdan fazlasını bir vampir olarak geçirmiştir, yine de hâlâ çok insancıl bir isteği, ülkesinin özgür olması özlemi vardır.

ancak, romanov kanını zehirleyen lanetin üstü o kadar kolay örtülemez ve mihail çok geçmeden on dokuzuncu yüzyılda kökünün kurutulduğu sanılan bir tehlikenin, yirminci yüzyılda yeniden canlanmasına kendisinin aracı olabileceğini keşfeder.
(tanıtım bülteninden)
  1. Kısa bir özet geçersek ilk kitapta 1812’de Fransa-Rus savaşında kahramanlarımız yardım için Rusya’ya Oniki kişi davet etmişlerdi. Afedersiniz, kendileri vurdalak. Neyse ki din, iman, doymak nedir bilmeyen bu yaratıklara savaş açan, Çarlığı elinde bulunduran Romanov hanedanını korumakla görevli Albay Aleksey İvanoviç Danilov bunların hakkından gelmişti. Ancak her zaman kendine bir kaçış yolu bulan Yuda, hem Danilovların, hem de Romanovların başına bela olmaya devam etmişti. Etmişti etmesine ama üçüncü kitap Çarın Laneti’nde (bu kitabı Üçüncü Şube gibi o kadar güzel bir ismi varken Çarın Laneti diye adlandırana da ayrıca saygılar) tanıdığımız Aleksey’in Dominikiya’da olan kızı Tamara ve dördüncü kitap Halkın İradesi’nde tanıştığımız Tamara’nın oğlu, aynı zamanda Ramanov kanından Mihail Konstantinoviç Danilov, Albay Aleksey’in şanına yakıştıklarını ispatladılar. Ailenin yüz karası tek isim Dimitriy Aleksiyeviç Danilov’du.
    vega