• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.38)
son kuşlar - sait faik abasıyanık
"söz vermiştim kendi kendime: yazı bile yazmayacaktım. yazı yazmak da, bir hırstan başka ne idi? burada namuslu insanlar arasında sakin, ölümü bekleyecektim. hırs, hiddet neme gerekti? yapamadım.koştum tütüncüye, kalem kâğıt aldım. oturdum.ada 'nın tenha yollarında gezerken canım sıkılırsa küçük değnekler yontmak için cebimde taşıdığım çakımı çıkardım. kalemi yonttum. yonttuktan sonra tuttum öptüm. yazmasam deli olacaktım.""haritada bir nokta" adlı öyküden. (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. içinde bir tane bile kötü öykü bulunmayıp, yeryüzündeki öykülerin en güzeli olan `haritada bir nokta`'yi de barındıran sait faik şaheseri. ne de güzeldir o öyküler; huzurlu, dertli, tasalı, yaşam telaşlı, deniz kokulu balıkçı kasabası öyküleri...

  ah, "yazmasam deli olacaktım"...
  aynı adlı öykünün en derin ve dolayısıyla en bilinen cümleleri ise:

  "dünya değişiyor dostlarım.
  günün birinde gökyüzünde, güz mevsiminde artık esmer lekeler göremeyeceksiniz.
  günün birinde yol kenarlarında, toprak anamızın koyu yeşil saçlarını da göre­meyeceksiniz.
  bizim için değil ama çocuklar, sizin için kötü ola­cak.
  biz kuşları ve yeşillikleri çok gördük.
  sizin için kötü olacak.
  benden hikâyesi."

  ah sait faik, iyi ki yazmışsın...
 2. sait faik okumaya nerden başlamalı nerden başlamalı derken elime aldığım ve ne kadar geç kaldığımı gösteren kitap. en sakin en huzurlu en adalı öyküler.
 3. ilkokul 7. sınıfta türkçe kitabında vardı kitabın aynı adlı öyküsü. onun dışında okumadım ne yalan söyleyeyim. yine de sait faik'in öyküsünün türkçe kitabında okutulması umut vadediyor gelecek nesiller için. biz okuduk kültürlendik, ufaklıklar da okusun.
 4. havuz başı diye bir öykü kitabı var sait faik' in. işte o kitapla beraber aynı kitapta yer alıyordu bu kitap. tekerleme gibi oldu farkındayım da yani iki kitabın birleşmesinden oluşan kitabı okudum. havuz başı için 4 hikaye hariç çok sıradan, vasat bir kitap demişim, bu kitap için de benzer şeyleri söylerim ne var ki bu kitabın hikayeleri ve dili biraz daha sardı beni. iki kitap arasında sadece 1 sene var gerçi, son kuşlar 1952, havuz başı ise 1951' de yayınlanmış. bu yayım tarihlerine 1 dakika kadar önce wikiden baktım. isteseydim buradaki bazı kullanıcıların yaptığı gibi 5 dakika önce wikiden okuduğum bir şeyi gelip yazar sonra bir de utanmadan bir yerlerde okumuştum zamanında ya oradan aklımda kalmış derdim. tabii bunu yapacak olsam en azından wikideki cümleleri aynen olduğu gibi almazdım ki bari yediğim halt hemen anlaşılmasın. böylelerini bermuda şeytan üçgenine atmak lazım. sözlükten çalınan entrymi de gördüm zaten burada zamanında. her neyse ne diyordum; kitap.
  çok sevdiğim bir abimin söylediğine göre bu yazarın ilk öyküleri güzelmiş. sarnıç, semaver filan. yine de bu iki vasat kitaptan sonra bir sait faik daha okuyacağımı hiç sanmıyorum, ama havuz başı için dediğim gibi kitapları dönemin şartlarına göre değerlendirmek gerekir. kanımca bu kitaplar bugün yazılsa basmaya bile değmez bana göre, ama o dönem yokmuş işte böyle hikayeler. yine o çok sevgili abiciğimin tanımına göre ''o zamana kadar yazılan hikayeler hep padişahım çok yaşa türünde. bu adam ise ateş yakamayan bir adamın hikayesini yazmış mesela'' bu bağlamda düşünüldüğünde elbette çığır açan bir yazar denebilir sait faik' e. yeni bir öykü akımı başlatmış.
  abi söyleyene kadar fark edemediğim ama ondan duyduktan sonra rahatlıkla fark ettiğim bir de detay var; sait faik' in eşcinsel eğilimleri olduğu hatta bazı kaynaklara göre de direkt gay olduğu bilinirmiş. metinlerinin altında da bu eğilimi fark edilebilirmiş. bu açıklamadan sonra kitabın devamını okurken adaleli erkek kollarından filan bahsettiği bölümleri başka gözle okudum haliyle. oğlum kızlar çok güzel lan, niye gay oluyorsunuz ki ya :(
 5. "siz ki tek başınıza aşk dediğimiz büyük acılı

  gölgeyi gözlerinizde taşıyarak başkaları bilmesin

  diye birbirinize olsa bile anlatamadan sevgiyi,

  siz son kuşlarsınız terk edilmiş, kimsesiz kuşlar,

  nasıl taşıyabilir yumuşaklığınızı dünyamız

  yorgun ve katı avuçlarında."
 6. sait faik abasıyanıkı okumaya başlamak için ideal olmayan bir kitaptır. türk hikayeciliğinin tek başına devrimcisi, geliştiricisi, öncüsü olan yazarın hem kendi edebiyatı hem de türk edebiyatının gelişimini görmek için ilk eserlerini okumak daha faydalı olacaktır. alemdağ'da var bir yılan eseri ile yazarın son (geç,ileri) dönem eserleri arasında bulunan hikayelerinin toplandığı son kuşlar kitabı yazarın içindeki insan sevgisinin karşısına gelen insan düşmanlığı gözle görülür bir biçimde ortaya çıkmaktadır.

  türk hikayeciliğini adeta tek başına sırtlayan sait faik'in baştan sona kadar okunacak tüm kitapları canlı bir türk edebiyat tarihi olarak görülebilir. bunun yanı sıra tüm kitaplarının gelirini darüşşafakaya bağışlamış oluşu da tekrar tekrar takdir edilesidir.
 7. kitapta "haritada bir nokta" isimli bir hikaye vardır ki bana kalırsa kitabın en değerli hikayesidir. hikayenin sonunda içime bir şey oturmuş gibiydi, neredeyse ağlayacaktım. sait faik, yazmayacağına söz verdiği zamanlarda gördüğü bir olay sonucu yazmaya yeniden başlamasını anlatmış hikayesinde. o olay benim içimi acıtmıştı. çok meşhur "yazmasam deli olacaktım" sözü bu hikayede geçmektedir.
 8. aynı adlı yansımalar bestesi dinlenmeden geçilmemelidir link