1. süper ay adından da anlaşılacağı gibi ayın dünyaya en yakınsadığı dönem ve dolayısıyla da dünyadan en büyük göründüğü hali imiş. bu yıl gerçekleşecek süper dolunayın ise son 70 yılın en büyük süper ayı olacağı açıklanmış. tarihi 14 kasım, auuuww!!!

  kaynak
  mesut
 2. gezegenler, uzay, konumlar, dizilimler meraklılarının dört gözle beklediği olay. tabi bende dört gözle bekleyenlerdenim. o gece gözem yapacağımız konumuda seçtik :)

  %30 daha parlak ve %14 daha büyük gözükecekmiş.
 3. güneş tutulmasını röntgen filmiyle izleyen adamların kayıtsız kalmayacağı olaydır.

  geçen sene süper ay ile ay tutulması aynı gece gerçekleşmişti. bbc haber

  bu kez şahit olacağımız şey, 21. yüzyılın en yakın dolunayı. sabah gazetesine göre türkiye'de 14 kasım günü 15.53'te görülebilecek.
 4. 14 kasım 2016 tarihinde normalden % 12 daha büyük görünecek olan dolunay vakasıdır. ay, yaklaşık 48.000 km. daha yakın olacak.
 5. şu anda en azından konya'dan görülen haliyle etrafındaki geniş halenin bilimsel açıklamasını merak ettiğim olay. tabii eğer halenin süper ay ile bir ilgisi varsa.
 6. balkondan bakayım dedim, annem "sarkma kız ordan düşçen şimdi" diye bağırarak hevesimi kaçırttı. kadına "süper ay varmış yiaa" diyorum, "sarkma düşersin" diyor :(
 7. (bkz: overrated)

  şöyle ki;

  ay aynı ay, sadece daha yakın olduğu için büyük görünecek. bu açıdan bakınca pek bi numarası yok gibi. bakacak olan alır bi teleskop her zaman bakar. yahut parayı bastırıp gidebilir bi 15-20 sene sonra. artık ne zaman olursa.. *
 8. hatay'da süper ay görünümü.
  super