• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
suspiria - dario argento
amerikalı genç kadın suzy bannion, dünyanın en iyi bale okullarından birine gitmek için almanya'ya gider. bir akşam vakti okulun kapısını çalar ve tam da bu andan itibaren esrarengiz durumlara tanık olmaya başlar. taksiden indiği an bir başka öğrencinin okuldan çıkıp ormana doğru koşturmaya başladığını gören genç kadın olaylara anlam veremez. öte yandan kendisine kapıyı açan biri de olmaz. ertesi gün tekrar geldiğinde okula alınır ve ardından yavaş yavaş uyum sağlamaya başlar. fakat zamanla tanık olacağı tuhaf olay ve durumlar ürkütücü bir gerçeği keşfetmesine neden olur.
gerilim türünün en yetkin isimlerinden olan dario argento’nun başyapıtı olan suspiria, sinema tarihinin en başarılı birkaç gerilim filminden biri. argento'ya has müzikleri bile üzerinden geçen yıllara meydan okur niteliktedir.
 1. 1977 yapımı, (bkz: three mothers trilogy) isimli serinin ilk filmidir.
  filmde gerek ışık ve kamera oyunları gerekse kırmızının bu kadar vurucu kullanımı dikkate değer.
  filmde ayrıca italyan rock grubu ''goblin''in müzikleri de çok etkileyici.
 2. 21.yy versiyonu yolda. kamera önünde tilda swinton, müzikte thom yorke barındıracak.
  eğer orijinal çekimin yarısı kadar görsel güzellikte olursa 2018 yılını güzelleştirebilir.
  ayrıca şuan 40. yılına özel olarak restore edilmiş haliyle başka sinema' da beyaz perdeye yansıyor. sırf görüntü için dahi izlenir; ancak the fall benzeri bir beklentiye girmemeniz önerilir. 1977 standartlarına göre sınırları zorladığıysa yadsınamaz.