• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (6.00)
terakkiperver cumhuriyet fırkası - erik jan zürcher
cumhuriyet döneminin ilk muhalefet partisi olan terakkiperver cumhuriyet fırkasını dönemin kaynaklarına bağlı kalarak anlatan en önemli kitap.
 1. bu kitap kemalist devrimlere karşı daha ilk baştan nasıl bir tepki olduğunu, halkın devrime değil evrime ihtiyacı olduğu, radikal kemalistlerin daha cumhuriyet kurulalı 1-2 olmasına rağmen varlığını, atatürk ve recep tayyip erdoğan arasındaki inanılmaz benzerlikleri ve eğer bu parti kapatılmasaydı neler olurdu düşünmemizi sağlıyor.

  bana kalırsa bu parti eğer kapatılmasaydı şu an her alanda 50 yıl daha ilerde olurduk. ne kürt sorunu ne laik-dindar sorunu olmazdın. samuel huntington'ın dediği gibi 'bölünmüş ülke' olmazdık.

  türkiye açısından çok büyük bir kayıp bu partinin irticacı, bölücü diye iftira atılarak, ki kitapta da bu iddaların asılsız olduğu söyleniyor, kapatılması. türkiye'nin sorunlarının hepsinin başlangıcı bu partinin kapatılıp ülkenin totaliter diktatör jakoben bir yapıya bürünmesidir.

  halk fırkası'na cumhuriyet kelimesinin eklenmesi de yine bu parti sayesindedir. parti kurulacağı sıralarda ismine cumhuriyet koymayı düşündüğü atatürk'ün kulağına gidince o önce davranıp halk fırkasını cumhuriyet halk fırkası yapmıştır.