• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.50)
the crucible - nicholas hytner
ünlü amerika'lı yazar arhur miller'ın çok ses getiren oyunu "cazı kazanı", nicholas hytner yönetimiyle beyaz perdede. daniel day-lewis, winona ryder ve joan allen gibi ünlü oyuncuların başrollerini paylaştığı film, 17.yüzyıl amerika'sında geçiyor.

bir grup genç kız, çırılçıplak halde, ormanda dans etmekte.. kızlardan birisi, abigail williams, (winona ryder) ilk deneyimini yaşadığı çiftçi john proctor'un (daniel day-lewis) karısını öldürmeye ant içiyor.. zaman ilerledikçe, abigail ve arkadaşlarının yaptığı 'ayinler' ortaya çıkıyor ve dinine oldukça bağlı olan köydeki insanların tepkisini çekiyor. hemen bir 'mahkeme' kuruluyor ve yargıç danforth'un (paul scofield) önderliğinde, bu masum insanlar yargılanmaya başlanıyor. "cadı kazanı", yüzyıllardır süre gelen din baskılarını çok iyi yansıtan bir eser olarak tanımlanıyor. suç, aşk ve esaret gibi temalar çevresinde şekillenen film, bizlere bugün azaldığı düşünülen, ancak içten içe yaşanmaya devam eden din kurumunun acımasızlığını yansıtması açısından önem kazanıyor.
  1. çok rahatsız edici bir film; öyle ki adeta ekranın içine girip olaylara müdahale etmek istiyorsunuz. 400 yıldan fazla süren engizisyon süresince kilise tarafından öldürülen milyonlarca insanı acısını hissediyorsunuz. salem'de öldürülen 19 kişinin hikayesi size bu zulmü kısa ve çarpıcı bir şekilde anlatıyor. bütün organize dinlerin insanlık üzerinde yarattığı toplumsal histeriyi anlamak için izlenmeli izletilmeli. günümüzde de hala kanlı canlı yaşayan din olgusunun kinini unutturmamalı ki insanlar hala inançları ve fikirleri sebebiyle acımasızca "cadı avına" kurban gitmeye devam ediyor. filmini izledikten kitabını okuyup sonrada oyununa gitmek farz oldu.