1. post-disaster açık dünya survival simülasyon oyunu. zombiler, canavarlar, uçan kaçan böcekler yok. oyunun tek derdi çetin coğrafyada günlük yaşam sürdürmek: yemek, içmek, dinlenmek...

  hikayeye göre jeomagnetik felaketin ardında elektronik tüm cihazlar çalışamaz ve dünya uzun soğuk daimi kışa girer...

  the long dark henüz yapımı devam eden kickstarter projesi. bağımsız yapımcı, kullanıcı deneyimlerine göre oyunu geliştiriyor, düzenliyor, hatalarından arındırıyor. steam ve diğer kaynaklar üzerinden ön sürümü oynanabiliyor. şu an için sadece sandbox modu aktif. story modu ise yıl içerisinde tamamlanacakmış.

  The Long Dark: Story Mode Official Reveal Trailer - youtube
  The Long Dark - 50 Days gameplay - youtube
  The Long Dark tanıtım sayfası

  sandbox modu 6-7 haritadan (kasaba) oluşuyor. oyun içerisinde kasabalar arası geçiş yapılabiliyor. bu modun tek amacı mümkün olduğunca uzun süre hayatta kalmak. hayatta kalmak için düzenli olarak yemek, içmek, ısınmak, dinlenmek/uyumak gerekiyor. avcı, toplayıcı veya göçebe takılabiliyorsunuz. esasen her birini orantılı yapmak gerekiyor.

  oyun, kaynak sayısı ve çeşitliliği anlamında umut vadediyor. craft özelliği sade ve gelişime açık. bununla birlikte yiyecek/içecek, kıyafet, alet/edevat dahil tüm malzemelerin bir ömrü var, düzenli olarak bakım ve onarımlarını yapmak gerekiyor.

  çizgi film tadında grafiklere rağmen kaotik ve gergin atmosferi fazlasıyla yaşatıyor. oyunsuz, hareketsiz gibi gözükse de yaşamaya çalışmanın kendisi büyük aksiyon. özellikle gün batımı / doğumu, fırtına, pus, lop lop kar yağışı betimlemeleri çok güzel. bazen nefesimi tutuyorum oynarken. çok korkuyorum, çok geriliyorum.

  oyun içerisinde harita yok. pusula da yok. öyle iz sürebilecek çok fazla yol, kentsel donatı, vesaire de yok. genelde ormanın içerisinde kayboluyorsunuz. kurda veya ayıya yem olmadan bir kulübe / mağara bulup sığınabiliyorsanız o günü kurtarıyorsunuz.

  oyunun kayıt seçeneği yok. belli başlı anlarda kendi otomatik kayıt alıyor. yani ölünce oyun bitiyor. bununla birlikte materyaller hatta bağzı yapılar rastgele konumlandırıyor. bu durum her oyunu benzersiz bir deneyim haline getiriyor.

  son dönemde yaşamımı ilkelleştirmeye çalışırken karşıma çıktı oyun. kendimi buldum. oynarken heyecanlı fakat gerçek hayatta bu kadar sabırlı olabileceğimden çok emin değilim.

  !---- spoiler ----!
  şu sıralar ikinci oyunumu oynuyorum.

  ilk oynadığımda 35 gün yaşayabildim. kendime güzel bir ev seçip tüm düzenimi kurmuştum. her şey iyi gidiyordu, rutin avıma çıktım. amacım o günlük yiyeceğimi sağlayıp eve dönmekti. ama daha fazlasını istedim ve öldüm.

  ilk atışta geyiği yaralayabildim. kan izlerini takip ederek ormana daldım. sonunda pes etti ve yere yığıldı. yaklaşık 10 kilo et çıktı. öğlen vaktiydi. birkaç kilo et kesip kulübeme dönecektim, sabah kahvaltısında niyetim oydu. ama hepsini alıp ertesi günü tümüyle tamir ve bakıma ayırmak istedim. o sırada fırtına koptu. görüş mesafesi iyice düştü. zaten geyiği kovalarken nereye gittiğime dikkat etmemiştim, ayak izlerime güveniyordum. fırtına ayak izlerimi silmiş :( rüzgardan ateş yakamadım. haliyle etleri pişiremedim. hava kararmak üzereydi ve ben çok yorulmuştum. koşmayı bırak adım atamıyordum. acıkmıştım. nasılsa avlanıp geleceğim diye yanıma yiyecek almamıştım. biraz dolandım ama hiç bir tanıdık ize rastlamadım. hava da karardı. burada bir yerlerde uymaktan başka çarem yoktu. çiğ etlerden bir tane yedim. gıda zehirlenmesi geçirdim. :( neyse ki yanımda haplar vardı. ama tümüyle iyileşmek için 10 saat uyumam gerekiyormuş. rüzgarı kısmen kesen bir kaya bulup dibine yığıldım. uyku tulumumu serip 6 uyuyup ateş yakmaya çalışacaktım. sonra aydınlığı görene kadar bir 6 saat daha... bir hırlamayla uyandım. kurt etlerimi yiyordu. uyanınca bana da saldırdı. üstesinden geldim ama üstümü başımı yırttı. fırtına dinmemişti. yırtık kıyafetlerden dolayı vücut ısım hızla düştü. zaten zehirlenmiştim. yiyeceklerimi kurt aldı. çok yorgundum. hava karanlık fırtına dinmemişti. soğuk, açlık ve uykusuzluk. sabahı göremeden uykumda can verdim. :(

  ikinci oyunumda 50. güne yaklaştım. şu an için her şey yolunda. mystery lake ve pleasant walley'in ardından coastral highway'i keşfediyorum. her türlü yiyecek stoğum, alet edevatım ve kıyafetim var. hepsi bakımlı. geyik derisinden pantolon ve bot, kurt derisinden paltomu diktim. kapan yapıp tavşan dolaşım alanlarına koydum. balık kulübelerine yakınım. bazı günler 2-3 saat balık tutuyorum. bu haritada keşfedilecek çok yer var ama etraf kurt ve ayı kaynıyor. 15-20 gün içerisinde bu haritayı bitirip raven'a yol almak istiyorum.

  deneyimler

  - her kasabada (harita) güzel bir ev seçip yerleş. keşfe veya ava çıkarken yolculukta işine yaramayacak hiçbir şeyi yanına alma. 30 kiloluk taşıma kapasiten yorulunca 15 kiloya kadar düşebiliyor.

  - ev tercihini yatağı, kuzinesi / söminesi / sobası ve çalışma masası olan evlerden yana yap. örneğin: gas station (coastral highway), camp office (mystery lake), farmstead (pleasent walley)

  - keşiflerde temel malzemeleri mutlaka yanında taşı, long dark'ın seni nereye sürükleyeceği belli olmuyor: uyku tulumu, lüküs, yiyecek ve su (1,5 litre su ve 2000 kalori), silah, ilaç, tinder plug, bıçak, balta, levye... yakacak taşımaya gerek yok, odun her yerden bulunabiliyor, yemek için bir paket military pack yeterli. sadece yarım kilo ve 1750 kalori. gideceğin yer belli ve yakınsa alan kazanmak adına uyku tulumu evde bırakılabilir ama riskli.

  - ben silah temizleme kiti ve bileme taşını (white stone) sürekli yanımda taşıyorum. 100'er gramlar. uymadan önce bir iki bakım yapıyorum. toolbox'ları ise evde bırakıyorum o bayağı ağır.

  - konserve yiyecekler çabuk tükeniyor. düzenli olarak avlanmak gerek. evde olabildiğin tüm öğünlerde et yemeğe, yolda ise konserve tüketmeye çalış. yanılmıyorsam üzerinde çiğ veya pişmiş et taşınca kurtların daha çok ilgisini çekiyorsun.

  - deriden kıyafet dikmek önemli. sağda solda bulunan botlara, kotlara, montlara göre açık ara daha sıcak tutuyorlar. bu yüzden oyunun hemen başarında avlanmak gerekiyor. avladığın hayvanın derisini harvest ettikten sonra 5 gün açık alanda dinlendirip kürlemek gerekiyor. yalnız başlarda dolapta saklıyordum. dolapta kür olmuyor. yere bırakmak lazım.

  - ev içinde kendine bir düzen oturt. yemekler buz dolabına, fazla kıyafetleri gardroba, ilaçlar ecza dolabına, ham maddeler work bench'in yanına vs... her 5 saniye bir oyun dakikasına denk geliyor. zaman planlaması çok önemli. malzeme ararken zaman kaybetme.

  - düzenli olarak malzemelerin bakımını yap. hatta yatmadan önce son bir iki saati bu işe ayır. kıyafetlerini onar, silahını temizle, bıçağını /keserini bile, lüküsünü doldur, vesaire.

  - tüm malzemeler değerli. bulduğun şeyi bundan var deyip almamazlık etme. al evine koy. bir ara mutlaka lazım olacak.

  - son tüketim zamanı yaklaşmış yiyecek ve içecekleri tüketme. yüzde 20-25 'in altına düşmeden yiyecekleri tüketmekte fayda var. çiğ et yeme, kaynatmadan su içme. zehirleniyorsun.

  - zırt pırt ateş yakma. hipotermi gibi çok ekstra durumlar haricinde ısınmak için ateşe yakmaya gerek yok. yataklar oldukça sıcak. sadece pişirirken ve su kaynatırken yak. etleri harvest ettikten hemen sonra pişirmek en makbulu. çiğ et çabuk bozuluyor. eğer rahat konumdaysan ve vakit sıkıntın yoksa ateş benzinsiz ve en sık bulunan malzeme ile ve en yüksek yüzdeyle yakmaya çalış.

  - her oyunda ayrı bir deneyim canlandırıyor. yani her oyun yeni bir şeyle sınanıyorsun. kimi oyunda kibrit bulamıyorsun, kimi oyunda yiyecek, kimi oyunda ise soğukla baş edemiyorsun. bu yüzden tüm malzemeleri idareli kullanmak gerekir kibrit dahil.

  - kurt derisinden palto ile kurtlar sana karşı daha az saldırgan. ancak yine de saldırabiliyorlar ve özellikle paltona halleniyorlar. sana fiziki bir zarar veremiyor belki ama paltonu yırtıyor. o paltoyu yapmak için 4 kurt avlayıp derilerini beşer gün kür ettin. dikmek için 25 saat harcadın. o 25 saatte en az 3 litre su içmiş, 3-4 bin kalori harcamış olmalısın. yolda ölü kurda rast gelmediysen harcadığın mermileri saymıyorum bile.

  - silah bulmak öncelikli işlerden olmalı. mühimmat ise baya kısıtlı. genellikle 3-5 mermi ile takılıyorsun. zamanla (50-60 gün) 20-30 mermi stoğun olabiliyor. mermi değerli. avlanırken bonkör davranmamak lazım. sabırla, eğilerek, adım adım ava yaklaşmak, mümkün olan en yakın mesafeden atış yapmak gerekiyor. eğer tek atışta ölmez ise izini takip edin, bir süre sonra pes edip yığılıyor. bir av = bir mermi.

  - rose hips ve mushroom'ları pişirip antibiyotik gibi etkiler alabiliyorsun. i <3 herbalife

  - okçuluğu ben hiç denemedim ama muhimmat sıkıntısı çekiyorsan iyi bir alternattif olabilir.

  - mümkün olduğunca geceleri ve uzun uzun uymak gerekiyor. yapmadan önce ateş yakmışsan bir de herbal tea kaynat. daha dinlendirici bir uyku çekiyorsun.

  - bazı yatakların üzerinde yorgan battaniye olmuyor. yatağın üzerine tıklayıp kaç derece warm bonus verdiğini kontrol et. genellikle ebeveyn yatakları daha sıcak oluyor.

  - ayak izlerine her zaman güvenme. fırtına veya yoğun kar yağışında silinebiliyor.

  - oyunu ses açık oyna. ortam seslerinden tehlikeyi önceden sezebiliyorsun. avlanmak gibi bir niyetin yoksa kurda ayıya bulaşma. gerekiyorsa yolunu uzat. kurtlar ateşten korkuyor. torch ve flare yakarak hatta ona doğru atarak korkutabilirsin ancak ancak arkanı döndüğünde yine gelebiliyor. koşarak uzaklaşmak gerekiyor.

  - gerekli değilse koşmayın. bazen aynı yolu defalarca kez tıngır mıngır yürümek sıkıcı olabiliyor. ama adamı/kadını koşturdukça daha fazla yoruluyorsun. gün içerisinde 1-2 saat siesta yapmaktan çekinme. özellikle hava kötü ise dışarıyı zorlama gir eve bir iki saat uyu belki hava da açar.

  - yüksek yerlerden atlama / inme. hele hele yükün ağır ise düz yoldaki çukur ve tümsekler bile tehlikeli. ayağın burkulabiliyor / kırılabiliyor.

  - mailboxlardan, arabaların vizör ve kaputlarından hiçbir şey çıkmıyor. bunları gelecek için yapmışlar. boşuna vakit harcama. ben kontrol ettiğime dair iz bırakmak adına araba kaputlarını açık bırakıyorum.

  - hayvan leşleri bıraktığın yerde durur. hava durumuna göre zamanını ayarlayıp bir kısım etleri hasat edebilirsin. ertesi gün dönüp devam edebilirsin. yalnız leş donunca harcadığın süre uzuyor ve diğer hayvanlar etlerini yiyor. haliyle ertesi gün döndüğünde 1 kilo et kalmış olabilir. ancak derisi ve bağırsakları her zaman orada. zor anlarda sonrası için bırakabilirsin.

  - var ise mümkün olduğunca yol, nehir gibi izleri takip et. ormana çok dalma. ama ormanın içerisinde çok baba kulübeler olabiliyor. uygun bir zaman ve koşulda buraları da keşfetmek lazım.

  - her haritada bir sığınak oluyor. sığınaklar (bunker) süper kaynaklar. onlarca yiyecek içecek, birçok temel alet edevat bulmak mümkün. cennet gibi bir yer. yatak ve work bench de var. tek eksiği içeride ateş yakacak soba / kuzine vs olmaması. sırf kendi imkanlarıyla 2-3 gün yaşatır. bunker'ların yeri her oyunda rastgele atanıyor. ama bulunabileceği olası 5-6 mekan var. normal koşullarda bulabileceğin bir yerde değil. oraya hayatta gitmezsin. rast gelmek gerekir. ben diğer kullanıcıların deneyimlerinde yararlanıp bir iki tanesini buldum ama açıkçası öyle de pek keyfi oluyor. rast gelmek daha heyecanlı.

  !---- spoiler ----!
 2. on numara oyun!

  en sevdiğim oyun türünden. hayatta kalma!

  her şey sizin becerinize bağlı