• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
the message - mustafa akkad
6. yüzyılda mekke'de geçen filmde şehir ileri gelenlerinin mekke'yi köleliğin alkol ve uyuşturucu gibi maddelerin pençesinde yönettiği anlatılıyor. kız çocukların yeni doğduklarında diri diri gömüldüklerinin anlatıldığı acımasız bir dönemde geçiyor. böyle karanlık bir çağda hz. cebrail tarafından ziyaret edilen hz.muhammed, insanları tek bir tanrı'ya tapmaya davet ediyor ve şehre hükmedenlerin vahşi metodlarına karşı çıkıyor.
hz. hamza rolünde izleyiciyle buluşan anthony quinn, bu film ve daha sonra rol alacağı çöl aslanı ömer muhtar filmleriyle türkiye'de ve müslüman ülkelerde büyük bir seyirci kitlesi tarafından tanındı.
 1. rivayete göre film maliyetinin büyük bir kısmı kaddafi tarafından karşılanmıştır. doğu sinemasının avangard filmlerinden biridir. kanımca en müthiş sahnesi aşağı yukarı şöyledir:

  müşriklerin baskısından habeşistan'a kaçan müslümanlar habeş kralı'nın huzuruna çıkıyor. habeş kralı içeri girince müslümanlar hariç herkes diz çöküyor. bunun üzerine habeş kralı, müslümanlara şöyle bir soruyor:

  "siz peygamberinizin huzurunda da diz çökmez misiniz?"

  müslümanların cevabı çok manidar:

  "peygamber efendimiz de bizim gibi bir insan, biz yalnızca allah'ın huzurunda diz çökeriz."

  kıssadan hisse: kuran'ı kerime uyan zaten peygambere de uymuş olur.
 2. anthony quinn'in hz. hamza rolünü mükemmel oynadığı film.
  kaddafi ile ilgili bilgi pek bilinmez evet. hatta söyle bir şey var: kaddafi filmi finanse edeceğini fakat bir şartının olduğunu söyler. mustafa akkad merakla bu şartının ne olduğunu sorar kendisine. kaddafi'nin şartı mustafa akkad'ın bu filmi bitirdikten sonra ömer muhtar ilgili bir film çekmesidir. mustafa akkad bir yönetmen için bir armağan olan bu şartı seve seve kabul eder.