• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
the twilight zone
1959-1964 yılları arasında 5 sezon boyunca gösterilen, ülkemizde de bir dönem yayınlanmış ve '80 kuşağı çocuklarını derinden etkilemiş efsanevi dizi.

sunucu rod serling her bölümde izleyeni ayrı bir hikayeyle korkutuyor, şaşırtıyor ve parmak uçlarına kadar titretiyor. günümüzdeki sözde televizyon dizilerine inat, sonradan çevrilen filmleri ve yeniden yapımlarının hiç birinin orjinaline yaklaşamadığı bir televizyon efsanesidir alacakaranlık kuşağı.
 1. efsane intro müziği

  imdb top 250 tv listesinde 20. sırada bulunan efsanevi yapım. 1985 ve 2002'de yeni bölümleriyle dönüş yapan dizi, aynı zamanda sinema filmi olarak'da uyarlanmıştır. size 59 ve 64 yılları arasında çekilen diziyi öneririm.

  her bölüm farklı hikaye ile karşımıza çıkan dizinin bölümleri, (ilk sezon için) 30 ila 35 dakika arası olmakla birlikte, halen germe konusunda başarılı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. inanın öyle bölümlere sahip bir yapım ki, kimi bölümleri sinema filmlerine ön ayak olabilecek kalibrede.

  malum ortamlardan diziyi edinecekler için 4 sezonun altyazısı bulunmaktadır. siyah ve beyazın birlikteliğinden rahatsız olmuyorsanız izleyin derim. zekice kurgulanmış senaryolarıyla çağının ötesinde olup, izleyiciye zihin egzersizi yaptırır.

  Escape Clause, Perchance to Dream, The Sixteen-Millimeter Shrine, A World of His Own özellikle önerebileceğim bölümleri.

  ayrıca;

  "hiç bir karanlık bir kalbin aydınlatamayacağı kadar koyu değildir." (ekşisözlük - santiment)
 2. 1960'lı yıllarda çekilmiş çağının ötesinde bir eserdir. bir çok bölümü 1975 yılında 50 yaşında hayata veda eden rod serling tarafından yazılmıştır. daha öncesinde supernatural ve x-files dizilerini bitirenler orada işlenen bazı konuların bu diziden ilham alındığını birbirine benzeyen bölümlerin bulunduğunu farkederler. dizide bir konu bütünlüğü bulunmamakta her bölüm birbirinden bağımsız hikayelerden oluşmaktadır.
 3. günümüzdeki bir çok senaryo ve filmin bu tv dizisinden (ç)alıntı olduğunu belirtmek isterim.
 4. 3. sezon 37. bölümünde geçen şu şiiri keşfetmeme vesile olmuştur.

  i would be true, for there are those who trust me;
  i would be pure, for there are those who care;
  i would be strong, for there is much to suffer;
  i would be brave, for there is much to dare;

  howard arnold walter