1. ölmek için yaşayanlardan olmaktır
  bart
 2. toplum neredeyse tamamen düz adamlardan oluşuyor. düz doktor, düz öğretmen,düz avukat, düz esnaf... sen, ben ve geri kalan herkes de aslında bu toplumda az çok farklı bir yerinin hatta kimisi toplumun dışında "farklı" bir yerinin olduğunu düşünüyor. işin aslı hiçbirimiz o denli farklı değiliz.

  ne zaman o denli farklı olabilecek bir birey haline geliyorsa biri; özellikle o genç yaşta toplumla çatışan bir birey olma hali de ortaya çıkabiliyor.

  toplumla çatışmamak, topluma uyum sağlamak, toplumun içinde eriyip bir düz adam olmak... bunların arasındaki ince çizgiyi geçip geçmemek belki de gerçekten farklı olup olmadığınızı belirleyen asıl özelliğiniz olacak.
  farklı olmanın her zaman daha iyi olmak anlamına gelmediğini idrak edemeyip özentilik esiri olarak "farklı" taklidi yapacaklara ise hiç bi tavsiyem yok, zira toplumdaki en sığ ve düz insanlar bu kitleyi oluşturanlar
 3. halk arasındaki adı modern kölelik
 4. yapılması zor eylemdir. yedinde neysen yetmişinde de o oluyorsun. yaşamaktan keyif alır gibi görünen kişileri kıskanıp, onlar gibi davranmaya çalışıyorum ara sıra, yapamıyorum. sanki gülüşleri, davranışları zorlamaymış gibi geliyor. toplasan beş-altı arkadaşım vardır. bir tek onlarla olduğum zaman mutlu oluyorum. hatta zevkten uçuyorum. ama genel olarak hiçbir şeyden keyif alamıyorum, tatminsizlik diz boyu. ne yapsam olmuyor sözlük.