1. "trolling" kelimesi türkçede yem atmak, zarf atmak gibi bir anlama gelen ingilizce bir kelimedir.

  trolller, genellikle bulundukları ortamda tepki toplayacak, can sıkacak, kızdıracak, güzel ortamı bozacak giriler, mesajlar yazarlar. amaçları dikkat çekmektir.

  peki neden trollük yaparlar? niye yaparlar?

  stabil bir ortamı bozarak güçlü olduklarını düşünürler. kendilerini güçlü hissetmek ve ego şişirmekten beslenirler. onlara verilecek her cevap ödül gibidir. çünkü "tanınma" güdüsü had safhaya çıkmıştır. onlara trol olduğunu söylediğinizde şiddetle karşı çıkacaktır. "ama ben geyik olsun diye yapıyorum üheee!" derler. mizah duygularını böyle tatmin ederler.

  hayal güçleri zayıftır. muhalif olmak adına din, siyaset ve cinsiyet konusunda inanmasa bile tersini savunur. o bir troldür. "uuu beybiiii!" modunda harika bir iş başarmıştır. canını sevdiğim.

  konu dışı yazarlar ya da daldan dala atlarlar. off topic görevini yerine getirmiştir; mutludur trolcük. tekrarcıdırlar, bir soruyu ya da yorumu tekrarlarlar. cevaplansa bile. aksi kanıtlansa bile.

  troller nadiren doğrudan bir soruyu cevaplarlar. saçmaladıkları zaman(çoğu zaman) dayanaklarını göstermeleri istendiğinde asıl sorunu/soruyu pas geçerler; sorulan soruya cevap ver(e)mezler.

  kendi düşündükleri dışında ona ters gelen herhangi bir bilgiyi, sadece ters geldiği için reddeder, bu konuda herhangi bir kanıt, argüman vs okumazlar; okumadıkları için bu kanıtlara dair ya cevap vermezler, ya da kanıtları reddeder, kanıtların güvenilir olmamasıyla ilgili alakasız argümanlar sunarlar. çoğunlukla sapla samanı karıştırır bu trol milleti.

  sevgili troller her sözlüğe, foruma vs trol lazımdır ama bunu yazılara yapın yazarlara yapmayın. üstelik işi hakaret dercesine vardırmak sizin trollüğünüzü değil zayıflığınızı gösterir.
 2. internet aleminin vazgeçilmezleridir. yazdıklarını çok büyük keyifle ve eğlenerek okurum. ama artık kaliteli troller türkiye internet aleminde pek kalmadı. sürekli küfür ve hakaret eden , cinsiyetçi yorumlar yapan ve cehaletten beslenen kişilere dönüştüler.

  troll dediğin taraf tutmamalı. örneğin bir konuda iki taraf var. öyle bir yorum yapmalı ki iki tarafı da kızdırabilmeli. eğer bunu yaparken troll olduğunu da hissettirmezse , o profesyonel bir trolldür.

  bununla birlikte zararsız trollerde vardır. olabildiğine ironik yorum yapalar ve sizi güldürürler. 9gag gibi bir ortamda çok fazla karşılaşabilirsiniz. son olarak benim sevmekten utandığım troll türü ise kara mizah yapanlar. genel olarak bir kitlenin birlik ve beraberlik içerisinde olduğu bir konuda , asla mizah yapılmaması gerektiğini düşündüğü bir konuda ortaya çıkıp , gülümseten aynı zamanda gülümserken kendinden utandıran yorumlar yapanlardır. örnek konular : 9/11 , paul walker , pedobear , suikaste uğramış bir lider vs.

  http://img07.deviantart.net/9609/i/2010/030/7/a/black_humor_by_acfierro.png
  http://hugelolcdn.com/i700/106546.jpg
  http://static.fjcdn.com/pictures/Dont+get+mad+with+my+dark+humor_217c28_3365913.jpg

  gibi gibi işte. bu arada yazdıklarım yanlış anlaşılmasın. farklı hesaplar açarak kendi yazdıklarını destekleyenler. " çok özledim , neredesin ? " diye mesaj kasanlar. " bu şekilde ağlayacaksanız konuşmayalım " diyenler ve direk kişisel hakaret içeren mesaj atan kişiler trollüğün yüz karasıdır. onların yaptıklarını trollük olarak görmemek lazım ve yazdığınız platform size engelle , görmezden gel , blokla gibi bir seçenek sunuyorsa onu seçmek en mantıklısıdır.

  önemli olan sizi sinirlendirip sinirlendirmemesi değil , önemli olan daha faydalı başka cümleler okuyabileceğiniz bir kaç saniye içerisinde sizlere sıçmık düşünceler sunması.
 3. trollük ile sadizm, makyavelizm, narsisizm ve psikopati arasındaki ilişkiyi inceleyen makale için. kaynakça da ilgi çekici ama abonelik istiyor her zamanki gibi.

  "both studies revealed similar patterns of relations between trolling and the dark tetrad of
  personality: trolling correlated positively with sadism, psychopathy, and machiavellianism, using both enjoyment ratings and identity scores. of all personality measures, sadism showed the most robust associations with trolling and, importantly, the relationship was specific to trolling behavior. enjoyment of other online activities, such as chatting and debating, was unrelated to sadism. thus cyber-trolling appears to be an internet manifestation of everyday sadism."
 4. ayağa düşmüştür. troll kişisi nasıl trollenir? oylamayın, nick altına ve başlıklarına yazmayın.
 5. zeka işidir,

  ne yazık ki youread'de troll bulunmamaktadır.
 6. (bkz: yapma çocuğum yapma güzel evladım)

  son zamanlarda moda olduktan sonra baydı. eskiden 130 iq'dan altının internete erişimi bile yoktu. internet deyince böyle ya doktora yapıyordun, olmadı master yapıyordun, olmadı orduda generaldin, amerikan başkanıydın vs. idi. bir defa internete girmesi zordu. internet hızının k ile ölçüldüğü zamanlar. sonra ne zaman işte bu altyapı ucuzladı, ne zaman facebook peyda oldu ne zaman insanlar interneti keşfetti, bu iş bitti. sonra tabi yeni gelen yığın baktı ki insanlar trollük yapıyor, çok da popi oluyorlar, o da aykırı olup popi olmak istedi. denedi, beceremedi. çünkü o trollük yapan adamların iq'ları 690'dan aşağı değildi. utanmadı, akıllanmadı, denemeye devam etti. ve şimdi artık internette resmen troll olmayan adam arıyoruz.

  herkes troll... kardeşim herkes troll ise, aslında hiçkimse troll değildir. bak bunu bir düşün.