1. internet aleminin vazgeçilmezleridir. yazdıklarını çok büyük keyifle ve eğlenerek okurum. ama artık kaliteli troller türkiye internet aleminde pek kalmadı. sürekli küfür ve hakaret eden , cinsiyetçi yorumlar yapan ve cehaletten beslenen kişilere dönüştüler.

  troll dediğin taraf tutmamalı. örneğin bir konuda iki taraf var. öyle bir yorum yapmalı ki iki tarafı da kızdırabilmeli. eğer bunu yaparken troll olduğunu da hissettirmezse , o profesyonel bir trolldür.

  bununla birlikte zararsız trollerde vardır. olabildiğine ironik yorum yapalar ve sizi güldürürler. 9gag gibi bir ortamda çok fazla karşılaşabilirsiniz. son olarak benim sevmekten utandığım troll türü ise kara mizah yapanlar. genel olarak bir kitlenin birlik ve beraberlik içerisinde olduğu bir konuda , asla mizah yapılmaması gerektiğini düşündüğü bir konuda ortaya çıkıp , gülümseten aynı zamanda gülümserken kendinden utandıran yorumlar yapanlardır. örnek konular : 9/11 , paul walker , pedobear , suikaste uğramış bir lider vs.

  http://img07.deviantart.net/9609/i/2010/030/7/a/black_humor_by_acfierro.png
  http://hugelolcdn.com/i700/106546.jpg
  http://static.fjcdn.com/pictures/Dont+get+mad+with+my+dark+humor_217c28_3365913.jpg

  gibi gibi işte. bu arada yazdıklarım yanlış anlaşılmasın. farklı hesaplar açarak kendi yazdıklarını destekleyenler. " çok özledim , neredesin ? " diye mesaj kasanlar. " bu şekilde ağlayacaksanız konuşmayalım " diyenler ve direk kişisel hakaret içeren mesaj atan kişiler trollüğün yüz karasıdır. onların yaptıklarını trollük olarak görmemek lazım ve yazdığınız platform size engelle , görmezden gel , blokla gibi bir seçenek sunuyorsa onu seçmek en mantıklısıdır.

  önemli olan sizi sinirlendirip sinirlendirmemesi değil , önemli olan daha faydalı başka cümleler okuyabileceğiniz bir kaç saniye içerisinde sizlere sıçmık düşünceler sunması.
 2. trollük ile sadizm, makyavelizm, narsisizm ve psikopati arasındaki ilişkiyi inceleyen makale için. kaynakça da ilgi çekici ama abonelik istiyor her zamanki gibi.

  "Both studies revealed similar patterns of relations between trolling and the Dark Tetrad of
  personality: trolling correlated positively with sadism, psychopathy, and Machiavellianism, using both enjoyment ratings and identity scores. Of all personality measures, sadism showed the most robust associations with trolling and, importantly, the relationship was specific to trolling behavior. Enjoyment of other online activities, such as chatting and debating, was unrelated to sadism. Thus cyber-trolling appears to be an Internet manifestation of everyday sadism."
 3. zeka işidir,

  ne yazık ki youread'de troll bulunmamaktadır.
 4. (bkz: yapma çocuğum yapma güzel evladım)

  son zamanlarda moda olduktan sonra baydı. eskiden 130 iq'dan altının internete erişimi bile yoktu. internet deyince böyle ya doktora yapıyordun, olmadı master yapıyordun, olmadı orduda generaldin, amerikan başkanıydın vs. idi. bir defa internete girmesi zordu. internet hızının k ile ölçüldüğü zamanlar. sonra ne zaman işte bu altyapı ucuzladı, ne zaman facebook peyda oldu ne zaman insanlar interneti keşfetti, bu iş bitti. sonra tabi yeni gelen yığın baktı ki insanlar trollük yapıyor, çok da popi oluyorlar, o da aykırı olup popi olmak istedi. denedi, beceremedi. çünkü o trollük yapan adamların iq'ları 690'dan aşağı değildi. utanmadı, akıllanmadı, denemeye devam etti. ve şimdi artık internette resmen troll olmayan adam arıyoruz.

  herkes troll... kardeşim herkes troll ise, aslında hiçkimse troll değildir. bak bunu bir düşün.
 5. mevcut kişiliğini bir kenara bırakıp online ortamı zaman zaman eğlenmek için kullanmaktır.

  karşıdakini kızdırarak bundan keyif alma meselesinde asıl konu trollük yapanın sadizm ihtiyacı değil, kızanın akıl yoksunluğu, zayıflığı ve takıntılı olma halidir. trollükten hoşlanmıyor olabilirsin fakat bunu yapan insanı sadist ve psikopat diye yargılamak ?!?! bu bile umrumda olmaz ancak zihninizde bir damlacık da olsa gerçek hayat-online hayat dengesini doğru değerlendirmeniz adına söylüyorum.

  belki de sizin verdiğiniz kadar önem vermiyodur bu platformlara ha? yani sizin gibi klavye başına oturup güzel güzel girdi yazıp şuku toplamak cezbetmiyordur onu. aklına ne gelirse yazıyordur, beğenilme yahut eleştirilme kaygısı gütmeden. bazen de iğneliyordur. karşıt tepki gelmesi de hoşuna gidebilir tabi. ama başta da dediğim gibi bu sadistik * keyif aldığı bir durum değildir ki zaten gerçekçi olmak gerekirse burada, orada, şurada yazan hiçbir şeyin de insanı gerçek anlamda üzeceğini sanmıyorum. yani eğer o derece kötüyse durumunuz asıl sorunlu * sizsiniz zaten.

  ileri görüşlülüğüm ve ben: *
 6. trollük deyimi ilk geldiğinde ben şöyle bir şey sanıyor ve zaman zaman okul gruplarında yapıyordum:

  -ironik ve bir şey söyle
  -insanların bir kısmı gülerken diğer kısmı ciddiye alsın ve ironi üzerine tartışsın
  -onlardan daha zeki olduğunu belli et ve eğlen


  son 2-3 senedir tanım bayağı değişti:
  -küfret
  -hakaret et
  -bir şeyleri aşağıla
  -iğrenç konulardan bahset
  -diğerleri zekice konuşurken sen aptalca konuş
  -hiçbir mizah ve zeka içermeyen davranışınla övün

  ilk tanım da bazen rahatsız edici kabul ediyor ve gurur duymuyorum. ama 2.si bayağı bayağı aşağılık.
 7. kasıtlı olarak insanları rahatsız etmektir, yani troll kişinin topluma karşı dik durmaktan geri kalmayan üstün vasıflarıyla alakası yoktur. çünkü aksi takdirde bu pervasızlık, patavatsızlık gibi isimler alırdı en fazla, ki bu da kişinin mizacına ve kendini ifade etme şekline veya rahatsız olan kesimin rahatsız olma sebebine bağlı olarak değişebilirdi.

  sadizm, psikopatlıkla değilse de, kuru kuruya işsizlikten fazlasıdır. çünkü troll, görüşlerinden ötürü tepki çeken değil tepki çekmek için görüş bildirendir. (görüşü bu olsun ya da olmasın.) herkes saray soytarısı olup kral çıplak demeye özenir, ki bu zeka gerektiren bir iştir ve takdir edilmelidir, fakat troll olmak giyinik krala çıplak demektir ki tartışma çıksın. hikayeyi bilen varsa, kıyafeti görmenin şartını da hatırlıyordur, bu durumda sorun halkta değil kıyafeti göremeyende olmalıdır, kıyafeti gördüğü halde çıplak diyense art niyetlidir. bu art niyet ilgi çekmenin "olumlu ilgi için topluma köle olmaktansa olumsuzunu çekerim heyt" fikri midir, sadizm midir, başka bir şey midir bilmiyorum.

  ben hobi olarak ciddi yazmayı severim, bazısı rahattır ama konu rahatlık değil. troll, lafını ölçüp biçmemek değil doğru ölçüp kasten hatalı biçmektir.

  gelsin primler*
 8. şahsen yapmadım ama ekşi sözlükteki owencan'ın namına ulaşabileni bugüne kadar görmedim. adamın trollüğün tanrısı sanırım, bir ara çeşitli onlince oyunlarda ismini kullanarak giriyordum daha selam vermeden küfür etmeye başlıyorlardı.
  ne iş yaparsan yap iyisini sen yap sözünü düstur edinmiş saygıdeğer bir troll abimizde. en kısa zamanda tekrar yazmaya başlaması dileğiyle ..
  wtf