• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
trust - hal hartley
lise terk maria coughlin ailesine hamile olduğunu açıklayınca, babası yere düşer ve ölür. annesi onu evden atar, erkek arkadaşı ise terk eder. yalnız ve evsiz kalan maria, matthew slaughter ile tanışır. matthew lise eğitimi almıştır ve elektronik aletleri tamir etmeye mükemmel bir yeteneği vardır. fakat kaliteye olan mükemmelliyetçi yaklaşımı yüzünden bir türlü iş bulamamaktadır. maria matthew'in yardım teklifini kabul ettiğinde, yaşarken değişmeye başladıkları bir ilişki başlatırlar.
 1. amerikan bağımsız sinemasının önemli temsilcilerinden hal hartley'in 1990 yapımı harika filmi. tüketim alışkanlıklarından, insan ilişkilerine kadar hemen her konuda sözünü sakınmayan, dobra bir hali var filmin, öyle suya sabuna dokunmadan prim toplayayım derdi yok. fazla kompleks olmayan bir hikayenin dahi, doğru ve özgün bir anlatımla başarılı bir sanat eserine dönüşebileceğinin canlı kanıtı.
 2. filmi yeni izledim. ben bu filmi nasıl kaçırmışım dedim.
  ergenlik hataları, sorunlu aileler, yanlış kararlar, aile baskısı, büyüyüp kadın olmak, taciz edilmenin sıradanlaşması ve güven duygusunu en ince detayına kadar öyle bir işlemişki bir de ara ara verilen sistem eleştrileri çok naifti.
  diyaloglar ayrı bir güzeldi. işte onlardan birkaçı:
  maria: söylediğini gerçekten kast ettin mi? benimle evlenir miydin?
  mathew: evet
  maria: neden?
  matthew: çünkü bunu istiyorum
  maria: beni sevdiğin için filan değil yani
  matthew: sana saygı duyuyor ve seni takdir ediyorum
  maria: bu aşk değil mi?
  matthew: hayır bu saygı ve takdir. bence aşktan daha iyi.
  maria: nasıl?
  matthew: insanlar aşıkken çılgınca şeyler yaparlar. kıskanırlar, yalan söylerler, aldatırlar. kendilerini öldürürler, birbirlerini öldürürler.

  maria hamile olduğunu erkek arkadaşına söylediğinde onun ilgisiz davranmasını anlatırken söyledikleri:
  ''o beni hiç görmemiş. biz bunu yaparken gördüğü neydi? o kadar basitki.
  bacaklarımı gördü, göğüslerimi gördü, popomu gördü, ağzımı gördü, vajinamı gördü, görülecek herşey bu kadar değilmi?''