1. literatürde böyle bir sendrom var mı bilmiyorum ama yoksa bu da benim hediyem olsun. ben böyle bir şeyin olduğunu düşünüyorum. vakti zamanında truvalılarla athinalılar arasındaki savaşta yaşanan truva atı olayını bilmeyininiz yoktur. en olmadı truva filminde izlemişsinizdir. oradan da bilmiyorsanız olay şöyle ki, şehri bir türlü alamayan truvalılar büyük bir tahta at yaparlar ve truvalılara barış anlamında hediye ederler. içini askerlerle doldururlar. bu hileye kanan truvalılar atı şehre alırlar. gece vakti askerler dışarı çıkar tüm şehri yakıp yakar, birçok insanı öldürür. tarihteki en önemli olaylardan biridir. antik çağda olduğunu düşünürsek hele ki.

    benim düşüncem de şu şekilde. bu toprakların insanına adeta bu fikir yerleşmiş artık. belki sadece bu topraklarda değil diğer ülkelerde de vardır ama bizde çok yoğun. ne zaman birisi bir iyilik yapsa, bir yardımda bulunsa, onu da geçtim teknolojik bir gelişme bile olsa altında kötülük arıyor insanlarımız. hemen komplo teorileri üretiliyor. "şimdi bunu böyle yaptılar ama gör bak neler çıkacak altından, şöyle yapacaklar böyle yapacaklar" diye ortalıkta dolaşan yüzlerce insan var. bir ülkeyle yapılan anlaşmadan sonra sayıp dökenler yine anlarım. adam kurmak istiyor, işin içine siyaset girince türkün türkten başka dostu yoktur mantığına dönüyor. ama en basitinden son zamanlarda gündemde olan pokémon go oynuyla ilgili bile ne senaryolar çıkmaya başladı. insanların yerlerini öğreniyorlar, kameralarından etraflarında olan biteni görüyorlar, kalabalık yerlerde patlama yaptıracaklar... ve daha niceleri. adamlar zaten ne zaman nerenin kalabalık olduğunu öğrenmek için yeterli teknolojiye sahipler. basit bir mobil oyunla bunun yapılacağını düşünmek, bu yüzden oynu silmek saçmalıktan başka bir şey değil.

    bu anlattıklarım truva atıyla ne alaka derseniz. yapılan basit bir gelişme, bir yeniliğin altında bile insanlar kötü niyet seziyorlar, komplolar kuruyorlar. bir türlü tadını çıkartmıyorlar yeni şeylerin. bunu elbette sadece insanlar üretmiyorlar. medyanın da bunda büyük etkisi oluyor. yayın organları çeşitli komplo teorilerini büyük büyük yazılarla yazıp insanların gözüne sokuyor ve olayı yine dış mihraklara getiriyorlar. e bizimkiler de inanıyor tabi. çünkü herkes bizim düşmanımız ve bizi çekemiyorlar.

    olay böyle. sanırım ne demek istediğimi anlatabildim. mantıklı bulan olur saçma bulan olur. kendi yaptığım bir çıkarım. saygılarımla.
    jimi