1. birçok bölümde olduğu gibi bu bölümde de verilen eğitim üniversiteden üniversiteye değişir.

  hukuk, psikoloji gibi bölümlere puanın yeterken sırf hayalindeki üniversitede hayalindeki bölümü okumak için tercih sıralamanın en üstüne yazarsın. şanslısındır ve girebilmişsindir. büyük bir hevesle okumaya başlarsın. daha ilk yıl neye uğradığını şaşırırsın. osmanlıca, farsça ile ayrı; shakespeare, dostoyevski ile ayrı; devlet eski bakanı mı yoksa eski devlet bakanı mı ile ayrı uğraşırsın.

  milli kütüphane'den çıkamadığın, kartoteks dolaplarında dirsek çürüttüğün anları bir tarafa koyduğunda bir de bakmışsın ki kaldığın dersler var. senin hocaların bütünleme de yapmaz, yaz okulu da açmaz. tutarsın başka üniversitelerin yaz okullarının yollarını (almana izin verilen ders sadece bir tanedir). bir de bakarsın ki senin onca çalışmana rağmen kaldığın dersi orada sadece dersi dinleyerek en yüksek puanlarla geçmişsin. bir de çan eğrisi ile tanışmışsındır. senin hocaların yapmaz öyle şeyler.
  ...
  senin bölüm birincin 3.30'larla mezun olurken onlar birden fazla 4.00'la mezun vermiştir. adaletin bu mu dünya, diye düşünür durursun.

  tabii bu anlattıklarım on beş yıl kadar önceydi. o zamanlar bu bölüme girebilemek bile cidden zordu. neyse... benim demek istediğim aslında şu: hala durum buysa "amaaannn gireyim de şu bölüme, bir öğretmen olayım." beklentisi ile tercih yapıyorsanız yapmayın. boşuna kafayı yediğinizle kalırsınız. bir sene daha oturun çalışın, eğitim fakültesine gidin.

  he ben napıyorum şimdi... bir edebiyat dergisinde editörüm ve çeşitli gazetelerin kültür sanat sayfalarında kitap eleştirisi yazıyorum, demek çok isterdim. hayalimdi... gerçeğe döneyim ve diyeyim ki öğretmenim. "acaba"larla başladığım meslek hayatımı "iyi ki"lerle sürdürüyorum. "hocam, geçen bahsettiğiniz kitabı, o dediğiniz kitapçıda da bulamadım." diyen bir öğrenciye rastlamak bile yetiyor. onun merak ettiği kitap zaten ona hediye edilmek üzere öğretmeninin çantasında bekliyordu. o, kitapçıların yerini öğrendi, istediği bir kitaba ulaşma çabasını öğrendi...