1. goldman sachs'a göre 2015'in 2. yarısından itibaren değeri düşecek olan para birimi
 2. yalnızca ülkecek tüketmekden ziyade üretmeyi arttırınca değeri artacak olan paradır
 3. değeri daha ne kadar düşecekmiş diye merak ettiğim para birimi.

  iflahımız kurudu, ebay'i açmıyorum aylardır. ucuz falan değil ki artık. adam yazmış 20$, 55tl ediyor. e çüş amk.

  araba piyasasının hali zaten ortada, almanya'da 3. sınıf vatandaşın bindiği arabayı kıçımızı yırtsak yine alamıyoruz. 9 ay önce 3100'e aldığım bilgisayarım 4300tl oldu. vestel yerli macbook çıkarsın da onu kullanak bari.
 4. piyasalarda, etkileyen değil etkilenen para birimidir. bu özelliğinden mütevellit yatırım amaçlı alınırken ülkenin durumuna değil dünya piyasalarına göz atmak gerekir.

  uzun vadede dolar/tl kuru tahminim ise; seçim sonrası birkaç aylık dönemde salınım yaşadıktan sonra kademeli şekilde 1-2 yıllık süreçte 2,90-3-10 bandında seyredeceğidir.
 5. morötesi ışınların altında sahte olup olmadığı anlaşılan para birimi.

  ayrıca morötesi ışın tutunca paranın miktarı üstünde yazıyor. örneğin mavi paranın üstüne tuttuğunuzda büyük bir şekilde 100 tl yazıyor.

  internette aradım ilgili görselleri bulamadım lakin evinde görünmez kalem olanlar ışığı tutarsa görebilir. *
 6. büyük banknotlarda genellikle sahtekarlık yapılabildiğinden elime geçtiğinde gidip kartıma yatırıp başka bir atmden çekiyorum. genellikle atmler sahtesini anlayamıyorlar. ben uğraşmam derseniz siz bilirsiniz tabi.
  jimi
 7. türk lirası hakkında size türkiye de çok az kişinin bildiği bir gerçeği söyleyim. bazı 1 tl lerin arkasında atatürk yoktur. hayır, 15 temmuz için basılan paralardan bahsetmiyorum. bunları neredeyse herkes biliyor. her türk vatandaşı için birer tane basıldığı falanda söyleniyor. ama konumuz bu para değil.

  benim bahsettiklerim bundan tam 5 sene önce basılan paralar. 1 2 bu paraları merkez bankası kimseye söylemeden toplatıyor. bunun başlıca birkaç sebebi var. en önemli sebebi ise hükümetin fetö ile olan geçmişini temizlemek.

  şimdi bunu niye yazıyorum. bu paraların toplatıldığını bilen yok ama tahmin edenler ve piyasada git gide azaldığını sezenler var. bunlarda bu paraları satıyorlar. 1 tl yi ne kadara satablirler dediğinizi duyar gibiyim. şöyle bir örnek veriyim. size tavsiyem satmayın, saklayın. belki ileride lazım olabilir.
 8. her geçen zaman ne yazık ki daha fazla değer kaybeden para birimimiz. çok değil iki sene önce 2 lira seviyelerinde gezinirken bugün 4 liraya dayandığı zamanlara şahit olduk oluyoruz. kimileri dış güçlerin oyunu dese de halk olarak biz yıllardır doları bir yatırım aracı olarak gördük ve yüklendik. devletimiz dahisözleşmelerini dolar üzerinden yaptı zaman zaman. son aylarda doların aşırı yükselişi ile milli paramızın değeri artırılmaya çalışıldı ama yılların getidiği yükü atamadı bir türlü. ülkemizde her alanda tl kullanılmadan da bu konuda milli bir bilinç oluşmayacak bana göre.