1. geçmişten günümüze kadar her zaman politik hedefleri olan bu ordu artik psikolojik harp bile yürütemez, hedefsiz bir ordu durumunda malesef.
  1949'dan beri fiilen, 1952'den beri resmen nato ordusudur.
  (bkz: abd'nin sınırları kars'tan başlar)
  (bkz: ekmek kapisi)
  t
 2. 52'de girdiği nato kapsamındaki faaliyetleriyle önce 71 darbesini yapmış, nato'nun cia'nın hazırladığı "düşük yoğunluklu savaş" konsepti çerçevesinde kontrgerilla faaliyetleriyle 80 darbesine giden süreçte solun başını ezmek için kullanılmış. 80lerde türk islamcı siyasetin güçlendirilmesini sağlamış, 90larda kürtlere karşı yapılan düşük yoğunluklu savaşta jitemle özetlenebilecek hareketlere girişmiş derin devletin kolluk kuvveti. bugün de iktidarın kolluk kuvveti olarak her türlü insan hakları ihlalinin ve hukuk devletine aykırı hareketin parçası olmuş kurum.

  üst düzey subayların hayat şartlarının mükemmelleştirilmesi dışında hiçbir başarısı olmayan bu kuruma kimileri peygamber ocağı, kimileri vatana hizmetin simgesi der, bu sayede de hizmetçi bulmak kolay olur. zanneder ki o 1922'de anti-emperyalist mücadeleyi veren orduya katılıyor. zanneder ki sınır koruyor. bu kurum bugün bir adamın arkasını korumak için çocukları ateşe atmaya çekinmeyenlerin başında olduğu kurumdur. 90ların hesabını vermeden 2016'da türkiye'nin taraf olduğu insan hakları evrensel bildirgesi ve cenevre savaş hukuku sözleşmesinin defalarca ihlal edilmesine ön ayak olmuştur. bugünün yöneticileri halka ve insanlığa hesap vereceklerdir, "iktidar emretti biz de yaptık" diyerek kurtulamayacaklar
 3. şehitler ölmez vatan bölünmez denilen askerler şimdi hain olarak yaftalanıp linç ediliyor, boğazları kesiliyor.
  bu çomarlara hakettiği dersi vermediği için en büyük suçludur benim gözümde.