1. ülkemizde 1920 yılından idam cezasının kaldırıldığı 1984 yılına kadar meclis onaylı 712 idam olmuştur. 15'i kadındır. bu kadınların kısa öykülerini yazmak istiyorum.

  1- fatma. aynı köyden eşref in hanifeyle evlenmesi için eşref in karısı ümmüşani yi altın ve tarla karşılığı öldürdü. ve 14 aralık 1931 de asıldı.

  2-sadberk. lüleburgazın büyükkarıştıran köyünde yaşayan sadberk aşığı roman genci selim ile evlenmek için kocasını öldürdü. 20 haziran 1934 te idam edildi.

  3- didar. çanakkale ecebat turşun köyünde yaşayan didar, damadi ile aşk yaşıyordu. onunla birleşmek için kocasını öldürerek gömdü. 16 haziran 1939 da idam edildi.

  4-fatma satılı. bodrum karayaka köyünde yaşayan kocasını aşığıyla evlenmek için başını taşla ezerek öldürdü. 23 haziran 1936 da idam edildi.

  5-hanım kuzu. malatya'da yaşayan hanım aşığıyla evlenebilmek için kocasını zehirleyerek öldürdü. 27 mart 1944 te idam edildi.

  6-huriye şenel. konya'da yaşayan huriye yaptığı hırsızlığa şahit olan fatma'yı kırlık alana götürerek başına vurdu. fatmanın 8 yaşındaki kızı miyaseyi'de boğarak öldürdü. ertesi gün cesetleri ortadan kaldırmak için gittiğinde fatmanın ölmemiş olduğunu gördü ve su kuyusuna attı. ancak fatma ölmedi. cinayet böylece ortaya çıkmış oldu. huriye, 18 haziran 1939 da idam edildi.

  7-ümmühan. muğla'nın karakuyu köyünde yaşayan ümmühan iki aşığıyla birlikte olup kocasını öldürdü. 20 şubat 1936 da idam edildi.

  8-ayşe, adana karaisalı kazasının çarhıpare köyünde yaşayan ayşe metresi olduğu kasım ali hasan ın karısı dudu ile oğlu küçük ali yi balın içine arsenik karıştırarak öldürdü. 9 mayıs 1938 de idam edildi.

  9-ümmühan bebek. trabzon'da yaşayan ümmühan yengesinin yardımı ile annesini öldürdü. yengesinin ve kendinin kocası dışarda olduğu için başka erkeklerle ilişki kurdukları ve annenin bu olayı öğrenince "kocalarınıza söyleyeceğim" demesi üzerine yemeğine arsenik kattı zehirlenen annenin ölmesini beklemeden iple boğdu. 12 eylül 1963 te idam edildi.

  10-durdu sarıkaya, sivas'ın haydarlı köyünde yaşayan durdu, aşk yaşadığı kayınbiraderiyle birleşerek kocasını öldürdü. idam şahitlerinin ifadelerine göre asılana kadar türkü söyledi. 25 aralık 1960'da idam edildi.

  11-fatma yıldırım. manisa ilyasçılar köyünde yaşayan fatma kayınbiraderiyle aşk yaşıyordu. onun da yardımıyla kocasını boğarak öldürdü. 27 haziran 1939 da idam edildi.

  12-gülsüm kotanak. eskişehir'in ayvalı köyün de yaşayan gülsüm kocasını öldürmek suçundan 29 nisan 1942 de idam edildi.

  13- bacı ayhaner. van'ın seydibey köyünde yaşayan bacı, sevgilisiyle evlenmek için kocasını öldürdü. 1942 yılında idam edildi.

  14-vecahet altın. izmir'de yaşayan vecahet kocasını öldürdüğü için 1 haziran 1944 te idam edildi.

  15-kadriye partici. izmir'de yaşayan kadriye altınları için kardeşiyle birlikte aysel isimli komşusuna zorla zehir içirdi ölümü hızlandırmak içinde başından bıçakladı. 25 temmuz 1971 de izmir de asıldı. ve cumhuriyet tarihinde asılan son kadın oldu.

  hikayelerini kısa yazdığım kadınların çoğu cinayetleri sevgilileri ile işlemişler. ancak sevgililerinin yaşları 21 den küçük olduğu için onlar hapisle cezalandırılmışlar. 2 vakanın dışındakiler aşk cinayeti.
  günümüzde de böyle vakalar çok. hiçbir aşk cinayet sebebi olamaz. eğer suçları kesinse hepsi de idamı haketmiş.

  kocasının ya da karısının hayatına aşığı ile rahat sevişmek uğruna son vermek insanlık suçudur, ahlaksızlıktır, şerefsizliktir, kansızlıktır.

  yukarıdaki vakalardan kamuoyunun bildiği "hanım kuzu" olayı kemal tahir in "karılar koğuşu" isimli kitabında yer almıştır. aynı zamanda karılar koğuşu filminde de olaya yer verilmiştir.
  devamı
 2. buna benzer bir sitede, 12 eylül döneminde idam edilen adli hükümlülerin suçlarını, mahkeme tutanaklarından yazmış. insanın tüyleri diken diken oluyor okurken.
  buradaki yazınızda 6. sırada yer alan huriye şenel cinayetine de yer verilmiş sitede.
  nasıl bir canavar kadınmış. kadını çalı çırpı toplama behanesi ile kırsal alana götürüp boğuyor, onu orada bırakıp eve göndüğünde 8 yaşındaki miyase, annem nerede diye ağlıyor.
  kızıda samanlıkta boğup cesedini saklıyor. ertesi günü kırsal alandaki fatma'nın cesedini yok etmek için gittiğinde hala ölmediğini görüp, su kuyusuna atıyor.
  öldürmeyen allah öldürmez derler, kadın gene ölmüyor ve tesadüfen oradan geçenler tarafından kurtarılıyor.
  netekim isimli sitede böyle aşağılık cinayetlerin çoğunu yazmışlar. site, tr gg uzantılı.
  saygılar..
 3. yazılan ve anlatılan 15 hikayeden 2 tanesi hariç hemen hepsi cinsellikle/sadakatsizlikle/yasak aşklarla ilgili olan idamlardır.

  bunun üzerine ne söylenebilir ki...