1. 2016 yılının mayıs ayında piyasaya sürülen playstation 4 platformu için hazırlanmış bir tür macera - aksiyon video oyunu.

  ilk olarak 2007 yılında "Uncharted - Drake's Fortune" adıyla çıkan oyun serisi sadece playstation platformuna özel olarak hazırlanmıştır. oyun, ana karakter "nathan"ın etrafında gelişen olaylar örgüsüdür. fakat son oyun olan "uncharted 4 - a thief's end" için sadece bu kadar olduğunu söylemek oyuna haksızlık olacaktır kanımca.

  oyun incelemeyi hak edecek neler içeriyor? niye bilgisayar ya da konsol oyunlarını oynamayanların bile ilgisini çekebilecek bir oyun?

  oyunun teknik özelliklerinden bahsederek canınızı sıkmak istemem. ps4 platformunda herhangi bir teknik üstünlükten bahsedilemez. ps4 yeterince üstün zaten. bu anlamda oyunun oynanabilirliliği, görüntüleri, müzikleri gibi ayrıntıları incelemek uygun olacaktır. daha öncesinde senaryodan bahsetmek isterim: oyun, yetimhanede büyümüş iki kardeşin hikayesini anlatıyor. her iki kardeş de hapishaneye düşüyor. çıktıktan sonra küçük olan-ana karakter nathan-evleniyor ve kendine huzurlu bir hayat kuruyor. yasal işlerde çalışıyor. ekmeğinin peşinde. abi olan-samuel-ise pis işlere karışıyor. hapisten çıkınca kardeşinin yanına geliyor ve hapisten çıkmasına yardım eden mafya babasına borçlu olduğunu ve bu borcu ödemek için de kayıp korsan hazinesini bulmak zorunda olduğunu söylüyor kardeşine. iki kardeş kayıp korsan hazinesini bulmak için bir maceraya çıkarlar ve olaylar gelişir. (o sırada kayıp olan korsan değil, hazine)

  oyunun görüntüleri beklentilerin ötesine geçmiş durumda. benzer macera oyunlarında ön planda devam eden bir aksiyon varken arka plan ya resim şeklinde ya da durağan bir biçimde yer alır. bu oyunda tüm ekran canlı. yani, arka plandaki deniz ayrıntısında dalgalar var ve kıyıya vuruyorlar. ya da "jungle"dan geçerken arkadaki ağaçların üstünde kuşlar var ve arada sırada havalanıyorlar. demem o ki, ayrıntılar çok fazla ve dikkat edilesi. ekranın canlı olması ve bunu sizin de hissetmeniz sonucu kendinizi daha fazla oyunun içinde hissediyorsunuz.

  oynanabilirlik konusunda çok fazla söze gerek yok. sürekli atlamalı zıplamalı olan oyun bir ara (bkz: indiana jones and the last crusade - steven spielberg) gibi hissetmenize sebep olabilir. ipler, kenarlar, tutunmalar, imkansız atlayışlar, düşüşler vb. tüm aksiyonlarda bir tür (bkz: yamakasi - ariel zeitoun) etkisi bulabilirsiniz benim gibi. konsol kollarına alışık olmayanlar için pek de kolay olmayacak olan kontroller hali hazırda konsollarda at koşturanlar için sanırım kolay alışılabilecek bir tuş kombinasyonuna sahiptir. sürekli atlamalı olan bir oyun için bir iki tuş dışında pek de fazla bir tuş kullanmanıza gerek kalmıyor. fakat bazı sahnelerde hangi tuşun ne olduğu konusunda düşünecek olursanız o bölümü tekrar oynamanız gerekebilir. oyun sizi o kadar içine alıyor ki parmaklarınızın bazı işleri otomatik yapması gerekecek.

  oyundaki "cut scene"ler oldukça fazla ve tahmin edildiği kadar sıkıcı değil. hatta oyun bir tür film gibi düzenlendiğinden ara bölümlerin geldiği bazen anlaşılmıyor bile. çok akıcı. sadece "cut scene" sahneleri neredeyse yedi saat sürüyor. ben tüm oyunu neredeyse bir haftada bitirdim. o da bölümleri tek seferde geçerseniz. bazı bölümler hiç de tek seferde geçilebilecek gibi değil hani.

  görüntü kalitesine mutlaka değinmek gerek. oyunun o kadar yumuşak bir çizim dizaynı var ki bir süre sonra tv'de izlediğim programların görüntülerinin kötü olduğu kanaatine vardım. macera türü oyunlar için görüntü kalitesi gereğinden fazla iyi geldi bana. belki de ben abartıyorumdur. kim bilir?

  oyunun müzikleri de bir tür "korsan" oyunu için özenle hazırlanmış ve çok etkileyici. müzikler sahnelerle çok uyumlu. bazı sahnelerde müzik durduğunda ya öldürecek kimse kalmamış ya da çok pis bir şeyler olacak anlamına gelebiliyor. en azından ben öyle hissettim.

  bir taraftan (bkz: lara croft tomb raider - simon west) andırırken diğer taraftan (bkz: indiana jones and the last crusade - steven spielberg) gibi de duran oyun (bkz: the curse of monkey island) 'dan da etkilenmiş bir taraftan. korsan hikayelerinin güncel bir versiyonu sayılabilecek oyun macera - aksiyon türü oyunlara birçok yenilik getirecek kanımca. oyun oynamaktan hoşlanmayan veya oyunlarla ilgilenmeyenler için ise bir tür dizi film özelliği taşıyan oyun kanımca uzun metrajlı bir film niteliğinde.


  uncharted - official game site