1. van gogh 'un özellikle kariyerinin (hayatının) sonlarına doğru yaptığı resimlerde çok yoğun olarak yer alan sarı tonudur. neden olduğu konusunda çeşitli rivayetler vardır ancak en mantıklı 2 ihtimal vardır
  - van gogh alkolik diyor bir görüş. ve çok fazla absintheiçtiği için görme işlevi bozulmuş.
  -van goghun bipolar olduğuna dair bir görüş var ve bipolar ilacı olarak içtiği yüksek dozdaki yüksük otu görme işlevini bozarak, görüşü sarımtrak yaptığı, bu sebeple resimlerinde yüksek oranda sarı kullandığı söyleniyor

  şunun gibi bir ton : van gogh sarısı
 2. evinde ve tablolarında sarı renk hakimdi. tabii sarı rengi sevmesi muhtemel ancak, ünlü ressamın ksantopsi adlı görme bozukluğu olduğu da söylenir. bazı bilim çevreleri absentin içindeki thujone’nin yüksek dozda alınmasının ksontopsiye yol açtığını konusunda birleşmiştir. ancak şöyle bir durum var.
  bir absent içicisi , kanında çevreyi sarı gösterecek kadar thujone birikemeden, aldığı çok yüksek miktardaki alkol nedeniyle ölür. bazı çevreler van gogh’un tablolarındaki sarı rengi, absentine bağlasada bilimsel bir gerçek değildir.

  thujone maddesinin kimyasal formülü, esrarın etkin maddesi thc’ye (tetrahidrocannabinol) benzediğinden, onun gibi etki ettiği sanılır ki bu yanlıştır.

  digalist yani yüksükotu da fazla kullanıldığında çevreyi sarı gösteren bir zehirdir. ünlü ressamın doktoru ve aynı zamanda resimlerinin modeli de olan. dr. paul-ferdinand gachet, van gogh'un bir tablosunda elinde bir demet yüksükotu ile poz vermiştir. belki de doktor, van gogh’un ara sıra geçirdiği nöbetleri, sar’a olarak değerlendirmiş ve tedavisi için digitalis kullanmıştır.

  ressamın ölümünden sonra bir çok hekim. ressamın mektuplarında dile getirdiği ve arkadaşlarınca gözlenen tıbbi ve psikiyatrik şikayetlerini değerlendirerek hastalığının adını koymaya çalışmıştır. olası tanılar arasında, sar’a, şizofreni, manik-depresif psikoz, kalıtsal bir metabolizma kusuru olan akut porfiri, iç kulak sıvısında basınç artışının yol açtığı meniere hastalığı, terebentin, kafur, ayrıca digitalis zehirlenmesi gibi.

  belki bunlardan biridir, belki de sarı en sevdiği renktir. ama gerçek olan vangogh sarısı, sarının en karamsar ve hüzünlü tonudur.
 3. salı sasılığında bir sarıdır.
 4. resimlerinin karamsar ve rahatsız edici havasının temelini oluşturur kanımca. bu da onu sarının hem sevip hem nefret ettiğim tek tonu yapıyor.
  bozuk
 5. sonbaharı hatırlatan renk.