• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (5.25)
Yazar namık kemal
vatan yahut silistre - namık kemal
vatan yahut silistre, türk edebiyatı'nın batılı anlamda yazılıp oynanan ilk tiyatro yapıtıdır. namık kemal tarafından yazılmıştır; yazarın ilk tiyatro piyesidir. eserin gerçek adı vatan'dır. eser yayınlandıktan sonra uygulanan yasaklar ve sansür nedeniyle silistre adı ile oynanmış ve yayınlanmıştır. daha sonra da vatan yahut silistre adı ile yaygınlaşmış ve bu isimle kabul görmüştür.namık kemal'in gelibolu'ya devlet memuriyetine gitmeden evvel yazdığı vatan yahut silistre, sağlığında sahnelenişini gördüğü tek oyundur. ilk temsili 1 nisan 1873 tarihinde gedikpaşa tiyatrosu'nda güllü agop kumpanyası tarafından yapıldı. eserin sahnelenmesinden sonra izleyicilerin heyecana gelerek başlattıkları gösteri ve olaylar; yazarın tutuklanarak magusa'ya sürülmesine sebep oldu.vatanperverlik ve kahramanlık duygularını işleyen eser, doğurduğu ilgi dolayısıyla, başka yazarlarda tiyatro eseri kaleme alma hevesini uyandırmıştır[kaynak belirtilmeli]. piyes, konusundaki basitliğe rağmen çok sevilmiş, avrupa'da ilgi uyandırmış, ilk temsilinin üzerinden üç yıl bile geçmeden rusça'ya, daha sonra da başka dillere tercüme edilmiştir[kaynak belirtilmeli].namık kemal'in en fazla tartışma ve eleştiriye maruz kalmış piyesi budur ancak onun kişiliğinin sembolü olmuş ve adı ile birlikte anılmıştır.(tanıtım bülteninden) (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
  1. namık kemal bu esere önce "vatan" adını vermiştir.

    dönemin baskıcı tutumu yüzünden eserin basılması ve oynanması yasaklanmıştır. "vatan", "millet", "hürriyet" gibi söylemlerin öne çıkarılması bir kesimi rahatsız ettiğinden namık kemal, eserinin adını "silistre" olarak değiştirmiştir.

    iki farklı başlık ama aslında aynı eser. kimileri eseri "vatan" kimileri ise "silistre" olarak bilmiş. bu sebeple eser sonraki dönemlerde "vatan yahut silistre" olarak yayımlanmış.