• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (0.00)
ve insan köpekle tanıştı - konrad lorenz
köpek ve kediyle "yeniden tanışmaya" hazır mıyız? bu tanışma kendimizi tanımaya götürecek olsa bile bizleri.
konrad lorenz. hz. süleyman'ın yüzüğü'nden sonra bir kez daha, insan-merkezci yanılgılarımızı bir yana bırakıp, köpeği "köpek", kediyi "kedi" olarak anlamaya çağırıyor bizi! köpek ve kedi ile insanın, binlerce yıllık yaşam-çıkar ortaklığını anlatıyor.

ihtimal ki bu kitabı okuyup bitirdiğimizde şöyle bir durup düşüneceğiz: öteki canlıların, bizim sosyo-kültürel dünyamızın birer süsü, aksesuarı olmadığını, kendilerine özgü ve "korumakta direndikleri" bir yaşamları olduğunu anlayacağız! sevginin yolunun, bizden farklı olana saygı duymaktan geçtiğini kavrayacağız.
 1. köpek ve kedi davranışları üzerine insanı hiç sıkmayan , evinde köpek beslemek isteyen bünyelerin okuması gereken bir kitap. okurken müthiş keyif aldım, ayrıca sokaklarda köpek fobiniz var ise yapmanız gereken davranış biçimini şu şekilde özetlemiş.

  -ağzınızı çok hafif aralıyorsunuz. bu davranış köpeğe benden sana zarar gelmez mesajı içeriyor. adeta dil çıkaran nefes nefese köpek görüntüsü gibi bir şey. gözünüzün içi gülsün.

  -köpekle göz teması kurmuyorsunuz. hayvanlar göz temasını kendilerine yapılmış bir tehdit olarak algılarlar. aynı tavır kediler ve diğer hayvanlar için de geçerli.

  -istifinizi bozmadan yürüyorsunuz. korkarak koşmak yada tam tersi hayvanın üzerine yürümek de yine olağan dışı bir tavır olarak hayvanın yanlış anlamasına sebep verebilir.

  bu üç davranış ile sonuç alamazsak "yaa hak" diyerek ya tabanları yağlıyorsunuz. köpeklerde çeteleşme ve bölgelerini koruma içgüdüleri vardır. sizi koruduğu bölgeye karşı bir tehdit olarak görebilirler. bu yüzden havlayarak öncelikli hedefleri sizi korkutup uzaklaştırmaktır.