1. "hayat suyu" anlamına gelmesinin bir sebebi viskinin 11. yy.'da bir nevi ilaç olarak kullanılmasıdır. açık yaralara sürüldüğü gibi ölçülü bir şekilde içilmesi türlü hastalıklara deva olmaktadır. zamanla üretim kalitesinin değişmesi ve damıtımının daha verimli yapılması ile bugünkü kalitesine ulaşmıştır.

  (bkz: speyside)
  (bkz: belend viski)
  (bkz: single malt)
 2. akşamdan kalan bir çift viski bardağı yıkanmadan yatağın kenarına bırakıldığında sabah odayı fantastik bir aroma kaplayacaktır. aromanın yoğunluğu ve letafeti viskinin kalitesi ve yıllanmışlığı ile doğru orantılıdır.

  geçtiğimiz senelerde amerikan alkollü içecek aksesuarları markası Cardinal Spirits, orta doğuya özgü ince belli çay bardaklarının viski tüketimi için en ideal forma sahip olduğunu iddia etti. iddiayı destekleyen 3 gerekçe öne sürdüler:

  !---- alıntı ----!
  1- geleneksel viski bardaklarında kadehin ağzı daraldığından dolayı, buharlaşmakta olan alkol, viskinin özel aromasıyla birlikte bardakta hapsoluyor ve eğer bir viskinin alkol içeriği yüzde 43’ten yukarıda olursa, burna gelen aroma kokusu ayırt edilemiyor. Türkiye’de yaklaşık 100 yıldır kullanıldığı bilinen ve artık Türk kültürü ile özdeşleşmiş çay bardağıysa, viskinin tadına tam varılabilmesi için bir çok avantaj sunuyor.

  2- bardağın belden itibaren tekrar genişleyen şekli sayesinde, buharlaşmakta olan alkol bardağın kenarlarından yükselirken, aromayı veren maddeler bardağın ortasından ve daha yavaş biçimde yükseliyorlar. Bunun nedeni alkolün bu maddelere göre daha hafif olması. Alışılmış viski bardaklarında, kapanan bardak ağzı yüzünden buharlaşan alkol tekrar ortaya dönse de, ince belli bardakta aroma ve alkol birbirlierine karışmadan buharlaşıyorlar. Bu sayede de viskinin kokusunu alabilmek çok daha kolay.

  3- Viskinin koklama ve tatma işlemleri ince belli bardak sayesinde aynı anda yapılabiliyor. Bu da viski uzmanları için çok büyük bir kolaylık. Normalde iki ayrı bardaktan yapılması gereken koklama ve tatma işlemleri, bu bardak sayesinde tek seferde yapılabiliyor.
  !---- alıntı ----!

  THE PERFECT WHISKEY GLASS - cardinalspirits.com
  Meğer en iyi viski bardağını Türkler keşfetmiş! - zete.com
 3. kahve çekirdeği ile çok güzel gidendir. kahve çekirdeğini abarttığınızda biraz kötü olabiliyorsunuz.