1. ülkemizdeki bilinen adıyla vw kaplumbağa ya da tosbağadır.
  çoğu ülkede böcek olarak geçen vw modeli 2. dünya savaşı zamanında hitler'in özel isteğiyle avusturyalı mühendis ferdinand porsche tarafından tasarlanmıştır. rusyanın soğuk ikliminde çoğu arabanın aksine su değil hava soğutmalı olduğu için kullanılabilmesi düşünülerek tasarlanmıştır. ilk modellerinde arka camlar çok daha küçük (kurşun geçirme olayından sanırım) ve daha çok savaşta kullanılacak şekilde üretilse de savaştan sonra da aile aracı olarak üretilmiştir.
  dünya üzerinden en uzun süre ve en çok üretilen arabadır kendisi. özellikle brezilyada 2000 lere kadar eski kasası üretilmiştir.
  günümüzde de new beetle olarak vw tarafından tekrar tasarlanmıştır. (2000 lerin başında ve 2010 ların ortasına doğru iki kez)
  herbie adıyla çekilen filmleri de popüleritesini yaymasında önemli rol oynamıştır.

  bende de var bunlardan bi tane 73 big yeşil sevimli bişey. az para bulup yaptırsam tekrar sokaklara dönücez de maalesef yok şu ara. bi de ankarada iyi fren ustası lazım. ne zaman pencereden baksam üzülüyorum o halini görüp umarım en kısa sürede yaptırcam.
  wtf
 2. Ferdinand Porsche'nin tatra v570'ten ağır şekilde "esinlenerek" tasarladığı efsane araba... belki de dunyanin en ikonik araba modeli...

  hans ledwinka'nın, porsche'den 3 yıl önce tasarladığı hava soğutmalı, arkadan motorlu araç için porsche, "yani şöyle bir göz atmış olabilirim, ne var bunda" diyerek esinlendiğini kabul etmiş, hatta tatra'nın yasal taleplerini ödemek üzere iken adolf hitler tarafından durdurulmuştur, zaten 3 güne kalmaz çekoslovakya'yı işgal edecem, sen burnunu sokma diyerek. ancak tatra haklarından vazgeçmemiş, ve 2. dünya savaşı sonrasında vw tatra'ya 1 milyon mark ödemek zorunda kalmıştır..

  bu arabaya herkes böcek diyor ama bence en güzel ismi bir koymuşuz; tosbağa.

  dünyada bilinen adıyla: (bkz: volkswagen beetle)
  çocukluğumuzun efsane arabası için (bkz: Herbie, the Love Bug)