• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
woyzeck - werner herzog
franz woyzeck (klaus kinski) şanssız, umutsuz bir askerdir. toplum içinde yalnız ve güçsüzdür. kontrol edemediği güçlerin saldırısına uğramıştır. doktorlardan, sadakatsiz karısı marie’den (eva mattes) ve komutanlarından psikolojik ve fiziksel olarak işkence gören, suiistimal edilen woyzeck insanlığına ve kırılgan akıl sağlığına tutunmak için mücadele eder.

kasabadaki her şey sakin, güzel ve yumuşak görünmektedir. ama woyzeck sesler duymaktadır. komutanına göre woyzeck olağanüstüdür: küstah ama cesur, enerji dolu. yerli bir doktora göre, woyzeck bir merak konusudur. 40 yaşındaki woyzeck’in marie adında genç bir karısı ve küçük bir çocuğu vardır. woyzeck ailesini deli gibi sevmektedir. ama marie’nin başka adamlarla ilişkisi vardır. komutan herkesin içinde woyzeck’in boynuzlu bir koca olduğunu ima etmeye başlayınca, woyzeck’in içindeki kötülük ve duyduğu sesler kontrolü ele alır. delilik harekete geçecektir.
  1. erdemin yalnızca zenginlerde güçlülerde olduğunu iddia eden, "iyi bir adam cesur olmaz, cesaret ahmaklara mahsustur" diyerek ölüm korkusunu bastırmaya çalışan anksiyeteli orta yaşlarda bir yüzbaşı, primum non nocere (önce zarar verme) ilkesini çiğneyerek hastalarına bir araştırma konusu, bir denek olarak bakan bir doktor, işlediği günahlardan sonra tanrının bağışlayıcı ayetlerine sıkı sıkıya sarılan bir kadın ve bu kişilerin arasında aklını yitirmemeye çalışan bir asker woyzeck. georg büchner'in 1836 tarihli yarım kalmış eserini kendince yorumlayan werner herzog'un bir filmi woyzeck. toplumun dışına itilmiş, cinnetin sınırlarında olanları işleyen herzog için biçilmiş bir kaftan bu eser. filmin başında çalan müziklerden, karakterlerin işlenişine çok güzel bir işe imza atmış herzog, filmin bitimiyle de bize bir çok şeyi sorgulatıyor.