1. 1980-1999 yılları arasında doğanlar bu nesildendir. * y neslinin en yaşlısı 36, en genci ise 17 yaşındadır. kuşaklar arası farklılığın en çok hissedildiği nesil özelliği taşırlar. çünkü onlar bağımsız olmayı seviyorlar, özgürlüklerine düşkünler ve iş yaşamlarında da farklılar. belirlenen mesai saatleri arasında çalışmayı sevmiyorlar. bu yüzden, iş saatinden ziyade işe odaklanmaları gerekiyor. bu durumda onları işin bir parçası haline getirmek önemlidir.

  x nesline göre y neslinin örgütsel bağlılıkları azdır ve çok fazla iş değiştirdikleri de söyleniyor. bir an önce yönetici olmak ya da kendi işlerini kurmak istiyorlar. onlar, iş hayatını sadece yaşamlarını sürdürebilmek için değil, daha rahat para harcamak için istiyorlar. y nesli, çok farklı kişisel özellikler taşımakta ve özellikle üniversitelerden yeni mezun olanları kapsamaktadır. y neslinin uyumsuz olduğu, kendisinden farklı düşünenleri acımasızca eleştiri yağmuruna tuttuğu da bir gerçek. bu durum aşırı bireyci olmasından ve otorite tanımamasından kaynaklanıyor. bu nesil kural tanımıyor. ülkemizin %35’ini oluşturdukları söyleniyor. yaklaşık 27 milyon genç.

  y kuşağına ilişkin olarak ilk akla gelen özellikleri teknolojiye olan yatkınlıklarıdır. teknoloji becerilerini yaratıcı bir şekilde sahip oldukları görevleri ilerletmek ve sonuçlar elde etmek için kullanırlar. günlük işlerinin dünyada olumlu bir değişime katkı yapmasını görmek onlar için son derece önemlidir.

  x kuşağı bir görevi bitirmek için çevrimiçi olup ardından bilgisayardan uzaklaşırken y kuşağı sorunsuz bir şekilde çevrim içi ve çevrim dışı olarak, başkaları ile her zaman ve her yerde iletişime geçebilirler. eş zamanlı olarak bir kaç işi birden yapabilen y kuşağı çalışanları iyi yönetildikleri takdirde zengin bir yetenek kaynağı olmaktadırlar.

  y kuşağı ilişkilere büyük önem vermektedir. bu ilişkileri geliştirmek ve sosyalleşmek için zaman ayırmak isterler.

  (bkz: x nesli)

  (bkz: z nesli)
 2. son bir kaç aydır özellikle iş hayatında yaşadığım olaylar, karşılaştığım insanlar yüzünden "alfabenin hangi uğursuz harfinin nesliyse, bıktım bunlardan" diye söylenerek geziyordum ama şimdi öğrendim ki ben de aynı nesildenmişim (;

  o zaman sorun bende anladım. yaşım y nesli ama ruhum x nesli belki de.
  belki x nesli de benim için aynı şeyi söylüyordur bilemem ama bu y'ler fena.
  özgürlüğüne düşkün olmak, kendine güvenmek, inisiyatif kullanmak, iletişime açık olmak güzel şeyler elbette ama yerinde ve kararında olursa.
  özgürlüğüme düşkünüm diyerek kural tanımaz olursan, başkalarının özgürlük alanına müdahale edersin.
  altı doldurulmamış özgüven sana başarı getirmez aksine saçma özgüvenin yüzünden yaptığın yanlışlarla işleri berbat edersin.

  attığın her adımı başkalarına sormadan, inisiyatif alarak işleri halletmen elbette ki güzel ama tecrübeli kişilerden akıl almak, soru sormak sonra bir karara varmak daha da güzel.

  iletişime açık olmak ile laubalilik arasındaki ince çizgiyi görmek önemli. çevrenizdeki herkesle, ayrım yapmadan asker arkadaşınızmış gibi konuşmaya başlamasanız daha iyi olur sanki.
  unutmadan, teknolojideki başarılarınızı sadece sosyal medya hesaplarınızı yönetmede değil de başka faydalı işlerde de kullansanız da iyi olur belki ?!?!?!

  örnekler böyle uzar gider. etrafımda, hangi özelliklerine dayandığını anlamadığım özgüven patlamasına sahip, her şeyden hemen sıkılan, iş ya da özel hayat ayrımı yapmadan ikinci dakikada laubalileşen, çok şey bildiklerini sandıkları halde nedense hiçbir işi beceremeyen bir nesil dolusu insan var.

  çok dertliyim anlayacağınız; aşk adamı inletir, dert adamı söyletirmiş daha söyleyecek çok şey var da kendi neslimi bu kadar da kötülemeyim. ah bu yeni nesil yok mu diye söylenip duracaktım aynı nesilden olmasam (;

  şimdi z nesline kafayı takıp, onlarla ilgili birşeyler bulup yazayım en iyisi.
  bir yandan da keyifli insanlarız, kalbimiz temiz diyerek konuyu kapatalım.

  (not: yorumu okuyup, sen nasıl y neslisin, için geçmiş diyecek arkadaşlara peşin uyarım; vurmayın nesil kardeşiyiz.)