1. 2000 yılı ve sonrası doğanlara denir. * en büyüğü 16 yaşındadır.

  internet ve mobil teknolojileri kullanmayı seviyorlar. günümüzde yaygın olan akıllı telefonlar, ipad’ler ya da tablet bilgisayarlar ile her alanda aktifler. özellikle internet aracığıyla sosyalleşmeyi tercih ediyorlar. diğer nesillerden farklı olarak, internet ve teknoloji ile doğdukları tabir edilir. ülkemizin %17’sini oluşturuyorlar. oyuncak yerine ipad’lerle oynarlar ve teknoloji ile birlikte büyürler. bu yüzden de çabuk tüketen bir nesildir. fakat internet ile fazla haşır neşir olduklarından aynı anda birden fazla konu ile ilgilenebilme yeteneklerinin gelişeceği tahmin ediliyor. söz konusu bu yetenek aynı zamanda y neslinde de yaygın olarak görülüyor ve bu tek bir konuya odaklanmaya göre daha pratik olabilir.

  “internet kuşağı” da denilen bu kuşağın tam bir teknoloji çağı çocukları olduğu söylenebilir. yeni teknolojik olanaklarla iletişim ve ulaşım kolaylıkları ile hep bir arada olan z kuşağı uzakta olsalar bile ufak cihazlarıyla her an sözel, hatta görsel iletişim kurarak, birbirleri ile bağlantı kurabilmektedirler. insanlık tarihinin el, göz, kulak v.b. motor beceri senkronizasyonu en yüksek nesli olarak tanımlanmaktadırlar.

  (bkz: x nesli)

  (bkz: y nesli)
 2. uyuşturucu olarak elektronik aygıtları kullanan nesildir. y kulağından birisi olarak açıkçası böyle düşünüyorum. denize gitmek yerine denizde yüzme oyunu oynamayı tercih ediyorlar.

  arkadaşlık ilişkileri gerçekten zayıf. aralarındaki muhabbet gördüğüm kadarıyla kavgadan ve bilgisayar oyunlarından öteye gitmiyor.

  ancak gerçekten çözüme ulaşma konusunda yetenekliler. hiç değilse gördüğüm çocuklar adına konuşuyorum muhteşem bir zekaları ve bulmacalara yatkınlıkları var. bizden çok farklı görüyorlar olayları. hep bir kestirme yol arıyor ve genelde de buluyorlar.
 3. bir hocamın dediğine göre "hayal kurmaktan yoksun nesil"dir.

  çünkü her şey elinin altındadır. bilgiye erişme ihtiyacı duyduğunda saniyeler içinde erişmektedir. bu sebeple de düşünmeye pek ihtiyaç duymaz. düşünmediği için hayal de kuramaz.

  bir de sanırım bilgiye çok rahat erişebildikleri için hafıza problemi çekecektir bu nesil bol bol. "neden bu formülü ezberliyoruz ki?" diyenler daha çok sanırım bu nesilde. pek rastlamadım kendilerine ama.