1. katip bartleby - herman melville öyküsünün temelindeki cümle.
  kitapta bartleby 'e ait tek cümle.

  öyle ki; işvereni veya mesai arkadaşları tarafından ne söylenirse söylensin bu şekilde cevap veriyor. kitap boyunca gizemini koruyan karakterin asıl hikayesini sonradan öğreniyoruz...

  yapmamayı tercih ederim benim gözümdeki ideal iş hayatında veya minik gündüzdüşlerimde sürekli kullandığım replik.

  özellikle vasfı bile olmadan emir kipiyle konuşanlara çok kibar bir şekilde bu cevabı vermek istiyorum. hanım hanımcıklığım da bozulmamış olur böylece.

  neyse efendim. gerçek dünya gerçek günlük yaşamım böyle değil ama sürekli kafamın içinde bu cümle. bir gün iyice atarlanıp yine de terbiyemi bozmadan bu cümleyi kullanabilirim.

  ama kendime sözüm var istifamı vereceğim günün sabahında bana verilecek son saçma sapan işe cevabım hazır:

  "yapmamayı tercih ederim."
 2. bunu söylediğim için üzgünüm ama şu ülkede şu an için askerlik yapmamayı tercih ederim.
 3. saf bir kardeşimizdi bartelby. o yüzden aptal görünürdü yetkili mercilere. oysa saf olmayı seçmesi yetkililerin daha büyük aptallıkları dolayısıylaydı.

  bir noktadan sonra mevzu aptallıktan çıkıyor ama. ya da insanı öldüren aptallıkla, insanı yaşaması için zorlayan aptallık sorunu haline geliyor. hepimiz sürekli aptalıkla imtihan içerisindeyiz. önemli olan yeni fikirlere kapı aralayan, kanılarımızdan kurtulmamıza sebep olabilecek aptallıklar.

  bu sebeple, bana kalırsa katip bartelby üzerinden değil, onun etrafınıdakiler üzerinden yürütülmeli tartışma. etrafındakilerin daha da büyük aptallıkları üzerinden.