1. eğer ilkel çağlarda yaşasaydım ve biri bana yaprak sarması yapsaydı büyük ihtimalle yaprak sarmasına tapardım. her zaman olduğu gibi en güzelini anneler yapar.
 2. ilk akla gelen asma yaprağından olanıdır. mayhoş ve kendine has bir kokusu oluyor ve ikramlıklar içinde en güzellerinden belki de. sarmada kullanılan diğer yapraklar ise;

  karalahana
  beyaz lahana
  kabak çiçeği
  pazı yaprağı
  fasulye yaprağı
  dut yaprağı

  benim bildiklerim bunlar.
 3. bir numarası asma yaprağı ise iki numara kiraz yaprağıyla sarılanıdır.
  mesut
 4. türk milleti dışındaki diğer millyetlerin bu harika ötesi tadı tadmadan dünyadan göçecekleri şeklindeki acı gerçeği anımsadıkça, onlar için üzülmekten kendimi alamıyorum.
 5. hazırlanışında kullanılan asma yaprak, ülkemiz coğrafyasında en lezzetli tokat yöresinde yetişir.
  fakat bu durum ticari bir tekniğe dönüşmüş olduğundan her gördüğünüz " hakiki tokat yaprağını" nı tokat yaprağı diye almamanız tavsiye edilir.

  zira hakiki olup olmadığı pişmesinden ve lezzettinden belli oluyor. bu yüzden alırken ayırt edilmez ,deneyimlenen yada tavsiye edilen satıcılardan almanızı öneririm.

  yinede bir niksarlı olarak bir kaç tüyo vereyim;
  damarsız olmalı, küçükken resim yaptığımız yapraklar gibi ufak ve adidas amblemi gibi kenarları belli olmalı öyle büyük yuvarlak olmamalı, koyulduğu bidonun içinde diğer yapraklara göre daha fazla basılmış olmalı.

  ve ayrıca bizim yörelerde ben serçe parmaktan geniş sarma görmedim işin hamaratlığı burda sanırım ;)
  dkare
 6. ustalıkla sardığım, zeytinyağlısının en iyisi olduğu bizlere özgü yemek çeşidimiz.
 7. romanya'da da yapılır ve yenir. üstelik de romanya'nın en özel yemeği imiş.

  nihayetinde 120 yıl öncesine kadar oralar da türk toprağıydı, hala türk nüfusu mevcut.

  elimden her yemeği pişirmek geliyor ama sarma çok zahmetli geliyor bana. tek tek sar falan...

  yapan bir hayırsever olsa da yesek.
 8. etli olanını hiç sevmediğim pirinçli olanına bayıldığım hede.. fakat diyet falan yaparken bi baktım pirinç yasaklanmış bulgurla yaptık ve tadı pirinçten bile güzel oldu yani diyet yapmasam bile pirinçli olanını aramıyorum artık, tavsiye ederimm
 9. neden bilmiyorum tadını sevmeme rağmen yerken yoruluyorum. bir sarmayı bir de taze fasulyeyi pek yiyemem o yüzden. yorulduğum için biraz yiyip kalkıyorum bir saat bile geçmeden acıkmaya başlıyorum. güzelim lezzetten mahrum kalıyorum resmen. yapıldığında nezaketen birkaç tane alır normal yemeğime dönerim o yüzden.
  jimi
 10. eşittiri annem olan harika yemek. etrafımdaki herkes için bu yemegin eşittiri benim annemdir zaten. tencereyi tek başına yemek istersin.

  nerde bir söz, mevlit bilmem ne var "gönüüüll ablaaa sarmandan yapsana bize noluuur" diye gelirler anneme. yurtta kalırken de oda arkadaşlarımın en çok istediği yemekti benden, "gönül teyze sarma sarsın noluur" derlerdi bana. odaya gelince de daha dinlenmeden valizimi açarlardı sarma için.

  gönül abla sarmasi diye literatüre geçecek bence benim annem :))

  şimdiye kadar yaprak sarmasını sevmeyen bir iki kişiyle karşılaştım. acayip tuhaf geliyor bana. yaprak sarmasını sevmemek ne demek yahu!