1. m.ö. 4-5. yüzyıllarda iran'da bulunan bir şahsiyet. zürdüştlük dinin kurucusudur. insanı iyi ve kötü, gerçek ve yalan arasında seçim yapmak üzere tanrı(ahura mazda) tarafından dünyaya gönderilmiş bir mahluk olarak tanımlamaktadır. bunu hayatın anlamı olarak ortaya koymuştur. insanlık iyiyi ve doğruyu ayakta tutmakla görevlendirilmiştir. iran'da çok tanrıcılığı tek tanrıcılığa yöneltmiştir. zerdüştlükte bütün tarih 3 döneme ayrılmıştır, her dönem 4 bin yıl sürmektedir. her dönemden sonra bir gelecek putları kıracaktır. bu bakımdan zerdüştlükte bahsi geçen kişinin bazı islam yorumcularına göre islam peygamberi olduğu söylenmiştir. ayrıca zerdüştlükte su üstünde yürüme kutsal bakire gibi motifler de bulunması nedeniyle hristiyanlıkla da ilgisi vardır. bu inanca göre bütün insanlar bir bakire ve köpek eşliğinde şarkı türkü söyleyerek cennete gideceklerdir. ama günahlardan arınmak için önce cehennemde biraz yanacaklardır. ayrıca tanrı ile yüz yüze görüşme, ölmeden cennet cehennem görme gibi motifler islama uymaktadır.
  abi
 2. freddie mercury'nin ailesi zerdüştmüş. bu durumda freddie mercury'ye formalite icabı da olsa zerdüşt diyebilir miyiz? çok ilginç lan. güzel de aynı zamanda...
 3. nietzsche'nin "also sprach zarathustra"sının (böyle buyurdu zerdüşt) da ana kahramanıdır. strauss'un bu eserden ilham almış aynı isimli eserini de es geçmemek gerek. dinleyenlere "2001: a space odyssey"den tanıdık gelebilir.
 4. gülistan'da şöyle bir cümle geçiyordu. "zerdüşt kırk yıl ateş yakar da bir gün yaktığı ateşe düşse kendi yanar."
 5. bazı asya topraklarında kendisinden kalan bir geleneğe uyularak bebek doğunca şarap yapılır; bir şişesi içilmez, saklanır.
 6. zamaninda pers imparatorluğundaki babalar sürekli savaşiyorlar. tabi halk sağda solda bu savaşlarin sebebini sormaya başlayinca bir bakiyorsun herifçinin biri çikmiş diyor ki : bu iyilik ve kötülüğün daim savaşdir. ben iyilikten yanayim. gelin benim tarafima ve benim tarafimda ( temsili iyilik var bu tarafta) savaşin benim yanimda olmayanlara karşı. tabi bunu alenen demese de işler fiilen o kapiya çikiyor.

  tek tipçilik desen var. emperyal amaca nihai hizmet desen var. toplum mühendisliği desen var. e tabi selatîn dini olmasi hasebiyle felsefik trişkalar da mevcut.
  tek tipçilik volume 3... lisan-ı ahval bize bunu söylüyor.
  t
 7. freddie mercury'in ailesinin dini. bu yüzdendir ki cenazesi zerdüştlüğe uygun bir biçimde yapılmıştır.
 8. gerçek adının sipitama olduğu ileri sürülür. zerdüşt genellikle tarihî bir figür olarak kabul edilmekle birlikte yaşadığı dönem hakkında genel bir ortak kabul yoktur. bazı bilginler yaklaşık olarak mö 1200 yılları yaşadığını tahmin etmekteyken diğerleri onu mö 18. yüzyıl ile 6. yüzyıl arasındaki bir tarihe yerleştirmektedirler. (bkz: ahuramazda)

  +(bkz: günün zerdüşt buyruğu)