• youreads puanı (9.67)
  1. harmandalı zeybeği, ege ve batı akdeniz yöresine ait bir türkü ve zeybek oyunudur.
    her şehirde farklılık gösteren bu kültür unsurunun en beğendiğim versiyonunu paylaşmak istedim.

    davul-zurna sesine tahammül edemeyenin dahi dinlemekten keyif alabildiği, kendisini bu kültüre ait hissetmeyen de dahi bir şeyler uyandırabildiği, halk oyunlarına çok meraklı olmayanın dahi izlemekten hoşnut olabileceği bir kültür unsurudur.

    yolunuz es kaza ege'de, özellikle de muğla köylerinde bir düğüne düşerse keşkek, nohut ve sınırsız rakı eşliğindeki sofranızın tadını çıkartırken, kulağınızda yavaş yavaş daha yüksek beliren bu anonim müziği ve oyununa maruz kalmak yaşanabilecek en güzel deneyimlerden biridir.
  2. öğrenmesi ve oynaması müthiş derecede zor olan bir oyundur harmandalı zeybeği. provalardan sonra kişinin diz ve ayak kısmı aşırı derecede ağrır amma velakin öğrenildikten sonra şarkıyla birlikte ritimli bir şekilde oynadığınızda kendizini bir farklı hissedersiniz. hayatımda hep erkek adam oyun oynar mı kafasındaydım zeybekle tanışana kadar elbette. oynadığım ve oynayabildiğim tek oyun kendisidir.
  3. hakkıyla, tavrına girerek oynaması zor, bizim yöremize has bir danstır. ancak samimiyetle üzerine eğilen herkes rahatlıkla yapabilirz