13 reasons why - youreads

  • izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.55)
13 reasons why
clay adından bir oğlana, eskiden umutsuzca aşık olduğu ama intihar ederek ölmüş olan eski sınıf arkadaşı hannah’dan içinde teyp kasetleriyle dolu bir ayakkabı kutusu geliyor. bu kasetlerin içinde sınıftaki öğrencilerin bu kutuyu posta yoluyla birbirlerine yollamaları için talimat da var. kasetlerde hannah 12 kişiye ölümünde her birinin nasıl rol oynadıklarını ve neden intihar ettiğini 13 nedende anlatıyor. (dizipub.com)
 1. henüz bitirdiğim dizi. içeriğini hafif bile olsa spoiler ibareli vereyim de çene çekmeyeyim.

  !---- spoiler ----!

  hannah baker, bir lise öğrencisi, intihar arefesinde "neden intihar eşiğine ge(tiri)ldim" konulu 13 kaset doldurur. hayatının içini boşaltan, intihardan başka seçenek olduğunu göstermeyen 13 müsebbib kişiyi haşladığı kasetleri bir kutuya koyar ve intihar eder. hannah baker bir kez ölmüştür, sebebi belki drama queenlik. belki bencillik. ya da seçim. (hiçbir kalıba indirgenemeyecek kadar komplike belki.) ama ardında bıraktığı kasetteki kişiler vicdanları tarafından bin defa öldürülür.
  aslında dizide en çok takıldığım şey, hannah'nın aynı hatalara düşmesi. fakat bu 17 yasında ve aşka inanan, insanlara kendini kabul ettirmek için çırpınan birinin ders almayı bilmemesiyle alakalı. hannah kesin yengeç burcu.


  !---- spoiler ----!

  bölümler bir saat ve bazıları gerçekten yavaş akıyor. içinde liseli barındırıyor aman yarabbi bu bir ergen dizisi diye girdiğim yoldan psikolojik ögelerin ustaca yedirildiği bir yapımla çıktım. görünüşte ufacık hatta arka planı görünmeyen şeylerin kişiyi nasıl incittiğini sakince anlatıyor, çünkü incinen artık sonsuzlukta süzülüyor. o'nun nasıl artık söz hakkı yoksa, sizin cevap hakkınız çoktan reddolunmuş.


  söylemeden geçmeyeyim: bu dizinin lise-ortaokul izleyici kitlesi olması beni acayip geriyor. ağır bir yapım çünkü psikolojik olarak. intihar fikri kolay hazmedilir, çabuk unutulur, sadece dizilik bir konu değil zira.

  şimdi geleneksel dizi bitiriş soundtrack dinleyiş kederleniş istiklal marşı kapanış faslıma geçiyorum, clay'lere sahip çıkalım.
  nisa
 2. dizinin her bölümünde biraz daha utanıyorum. bu kurgu, senaryo ve oyunculuğun ne kadar kaliteli olduğunu gösterir.

  kötü olan yanı ise başkası adına ve ya kurgusal karakterlerin davranışları yüzünden değil, kendi adıma utanıyorum. işte bu diziyi diğerlerinden farklı yapan şey de bu.

  belki de kendimizi "kötü bir niyetim yoktu" diye avutmaya biraz ara vermeliyiz.

  edit: işbu yorum jessica'nın partisine kadar olan bölümlerden bahsetmektedir.
  bozuk
 3. son iki bölümünde utanmadan hüngür hüngür ağladım. !---- spoiler ----!

  fuck you bryce you piece of shit.

  bir de bu alex'e nolacak merak etmiyorum değil bu tyler malı bir şeyler yaptı kesin.

  !---- spoiler ----!
  rahatladım.

  ben diziyi izliyorum ağlıyorum, rahatlıyorum, diğer sahneye geçince yine ağlıyorum yine rahatlıyorum, kısır döngü.

  dedim ya rabbimm bana bir clay'i çok gördün be. ve tony dizideki en has adam net.

  en kötüsü de bu hannah'ın yaşadıklarının çoğunu her kızın en az bir kere olsun yaşaması üzüyor. izliyorum ya diziyi, aha bu da olmuştu bana diyip yerlere atıyordum kendimi. tabi son bölümlerde olacakları hiç tahmin etmezdim ama... izleyin bence. oturup kendinizi ve hayatınızı sorguluyorsunuz. öz eleştiri iyidir.
 4. müzikleri çok güzel dizidir.
  hatta ilk bölümde "love is tearing us apart" çalması bende donnie darko etkisi yarattı. dizide bu filmi görür gibi oldum, isterseniz alakasız deyin.

  !---- spoiler ----!

  bryce bildiğiniz stifler'ın yandan yemişi olarak boy gösteriyordu ki son iki kasetle beraber iğrenç biri olduğu çıktı meydana. her bir kaset minik bir kartopu olup toplanınca çığa dönüşmüşler. bu arada hannah'ın hiçbir şeyden ders almaması liseli oluşundan herhalde. clay de kör ve hatta sinir bozucuymuş gerçekten, en yakın arkadaşlarından biri olan tony'nin gay olduğunu bilmiyormuş mesela. ya da hannah saçını kestirince "güzel olmuşsun" bile demedi. bir de 2. sezonu olacakmış dizinin. mahkeme, alex'in vurulması gibi olaylar mı işlenecek merak içindeyim.

  !---- spoiler ----!


  sırf müzikler için izlenir.
 5. hannah dirilsin bence. ikinci sezon çekilmez yoksa..
 6. bir çırpıda bitiveren, oldukça hassas bir konuyu başarıyla ele almayı başarmış 2017 yapımı dizi.

  akran zorbalığının ne kadar yıkıcı sonuçlar doğurabileceği başarıyla yansıtılmış. etiketleme, sosyal olarak dışlama, sözlü ve fiziksel cinsel taciz dizide de kendine yer bulan, zorbalığın yaygın halleri.

  bir araya geldiklerinde ne denli zalim, gaddar ve dürtüsel davrandıklarına inanamayacağınız çocukların ve ergenlerin inisiyatifine bırakılamayacak, "olur canım öyle şeyler, kendi aralarında hallederler." denilemeyecek, fark edildiği anda ebeveynlerce ve öğretmenlerce - ki özellikle rehber öğretmenlere büyük iş düşüyor- müdahale edilmesi gereken bir problem zorbalık. aksi şekilde, görmezden gelinip, dikkate alınmadığında ise nelere yol açabileceği dizide genç oyuncuların başarılı oyunculuklarıyla seyredilebilir.

  siber zorbalık ise başlı başına büyük bir sorun, dizide de adeta fişeği ateşleyen konumda ele alınan. bugünün yetişkinlerce etkilerinin çok fazla içselleştirilemediğini - kendi çocukluk ve gençlik dönemlerinde maruz kalmadıklarından olsa gerek- bu nedenle de müdahale etmekte geç kaldıkları ya da geri durdukları bir konu. oysa ölüm kalım derecesinde önemli bir diğer sorun.

  diziyle ilgili yorumlara internette şöyle bir göz attım. "aman efendim hannah'ın da onun evinde ne işi varmış" , "yok efendim niye ısrarla onlarla arkadaşlık kurmaya çalışıyormuş." gibi, işlenen suçu kurbanla pay etmeye çalışan ve zorbalığa neden arayan yorumlar okudum. durum gerçekten vahim.

  kamu spotlarının konusu olabilecek bir mesele, merakınızı her an canlı tutarak ama konunun ciddiyetinden de ödün vermeyerek ele alınmış. 2. sezon söylentileri var merakla bekliyorum. özellikle ebeveynlere ve öğretmenlere tavsiye ederim.
 7. gerçekten ' aman bu yüzden de böyle olunur mi hiç ' gibi boş ve sığ düşüncelerin bir dizi halinde nasıl bir insanın yok oluşuna kadar evrildiğini çarpıcı, yalın ve çok akıcı bir şekilde bam bam anlatan bir dizi. kaçırmayın izleyin derim bence. bence filmin etkisi 2 türlü oluyor gördüğüm kadarıyla
  1- çok etkilenen hatta kendini ve daha önceki zamanları ve yaptıklarını sorgulayanlar (ben de dahil)
  2- ay çok saçma, kıza popolu dediler alındı, intihar etti.
 8. bize en ufak gelen şeylerin bazı insanların hayatında nasıl yer ettiğini görmek hüzün verici.ikinci sezonda ne olacak gerçekten merak ediyorum. hannah öldü yeni kaset çıkar mı ki???
 9. hakkında bazı şeyleri anlamadığım dizi.

  !---- spoiler ----!

  ulan herkes 'bize çok küçük gelen şeylerin, başkaları için ne büyük problem olduğunu gösteren dizi' falan diyorlar da, hanımlar baylar, bilmiyorum farkında mısınız ama kızın en yakın arkadaşına gözü önünde tecavüz ediliyor, daha sonra bunu yapan eleman bu kıza tecavüz ediyor. daha büyük ne gibi bir sebep olabilecekti ki kızın çok ciddi bir depresyona sürüklenip intihar etmesi için?

  !---- spoiler ----!
 10. ilk izlediğim yabancı dizim olmuştu, ve gerçekten zirveden başlamışım. diziyi 2 günde bitirip 2 haftada etkisinden süzülmüştüm, yaşa bağlı olarak daha fazla da etkileyciliği olabilir tabii, izleyin.