1. binek ve yarış otomobillerinin arkalarında bulunan ve uçak kan... şaka şaka :)

  herhangi bir aktivitenin tadını kaçıracak derecedeki ön bilgidir kendisi ve birçok insan tarafından sevilmez siz siz olun spoiler vereceginiz zaman kocaman

  !---- spoiler ----!

  yazin.

  edüd: noktalama.
 2. gayet bilgilendirici olabiliyor yazan kişinin kailitesine bağlı tabi. sinemalar beyaz perde gibi platformlarda bilhassa spoiler okumak için geziniyorum. bazı kişiler bırakanlara kızıyor ama kardeşim izlemediği bir şeyi yorumlayacak değil ya insanlar (izlemeden de yorumlayanlar var onlar kendi dünyalarında kalsınlar, izlemedikleri şeyin nesini yorumluyorlarsa artık) niye yorumları okuyorsun yani. doğru yerde bu etiket kullanılmalıdır.
  psk34
 3. öncelikle başlık neden bu şekilde? bilmiyorum. spoiler yazdım, bu başlık açıldı ama içi boştu. yeni bir başlık açmaya gerek duymadım. zaten bence de haklı bir serzeniş.
  şimdi spoiler denen zımbırtının türkçe karşılığını kelime olarak henüz bulamadık. " içerik bilgisi" şeklinde tanımlayabiliriz.
  spoiler dediğimiz şey, bir kitap, film veya dizi hakkında henüz okumamış - izlememiş olanlar için tad kaçıracak içerik bilgisi vermektir.

  filmin ya da kitabın sonunu söylemek gibi, filmde veya kitapta geçen bir kişiye, bir olaya dikkat çekerek film veya kitap boyunca okuyucunun o kişiye, o olaya yoğunlaşmasını, onu aramasını sağlayacak şekilde bilgi vermektir.

  bir kitabı okumuş ve çok beğenmiş olabilirsiniz. ama anlatırken sonunu anlatmayın, illa ki kitap veya film hakkında tartışmak istersiniz, söyleyecek sözleriniz vardır.
  işte bunlar için de sanal alemin en baba icadı olan "spoiler göster/gizle" özelliğini kullanabilirsiniz.

  !---- spoiler ----!

  spoiler özelliği sayesinde hem derdinizi meramınızı anlatmış, hem de kitabı okuyacak, filmi seyredecek adama sıkıntı yaratmamış olursunuz.

  !---- spoiler ----!
 4. spoiler verdikten sonra filmin ya da kitabın sonu söylenmez ciğerim. sabaha kadar küfür yen sonra.
 5. spoiler meselesini bu yaşıma geldim anlamadım. bu da benim sorunum olabilir bir şey diyemiyorum o yüzden kızanları da anlayışla karşılıyorum. mecburen fırça yememek için kullandığım oluyor ama kendim ağır spoiler içeren film yorumlarını bile okuyorum hiç rahatsız olmadan. bir filmin sonuna ya da içindeki aksiyonlara odaklı film izlemediğim için olsa gerek. bu arada youreads'te spoiler savıcı bir özellik var ayarlar bölümde. spoiler yemekten hoşlanmayanlara o özelliği etkin hale getirmelerini öneririm.

  (bkz: spoiler'lar kapalı gelsin)

  not: bir cümledeki anlam bozukluğu düzeltmesi yapıldı.
 6. spoiler konusunda hassas insanların yer yer aşırıya varan tepkileri sanırım her şeyin bir gaz ve toz bulutu olduğu zamanlara dayanıyor. spoiler konusunda hassas olma özelliğine sahip olanlar olmayanlara karşı genlerini aktarma konusunda bir üstünlük sağlamış olmalı.^:swh^

  kendi adıma önemsemiyorum. kerouac’ın yolu sevmesi gibi biraz hedefe ulaşmayı değil yolun kendisini seviyorum yani spoiler pek önemli değil. naçizane, izlemeden okumadan önce yine kerouac’ın dediği gibi bir başkasının bakış açısıyla kirlenmemeyi daha önemli buluyorum. yani daha çok filmin, kitabın bana ne hissettirmesi, düşündürmesi gerektiği üzerine kelam edenlerden, kalem oynatanlardan sakınmaya çalışırım.
 7. ya adam fight clubtaki brad pitt aslinda yokmus diyor ya da ne bileyim jon snow'un olmedigini falan soyleyip spoiler veriyor. e sen bunlarin agzina kurekle vurmayacaksin da ne yapacaksin.(*:swh)
 8. bir eserin konusu veya detayları hakkında bilgi veren açıklama veya ipucudur.