• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.25)
Yazar neil gaiman
sandman - neil gaiman
sandman, doksanların en çok ödül kazanmış ve en beğenilen çizgi roman serisidir ve bunun da gayet iyi bir nedeni var; neil gaiman tarafından yazılıp, çizgi romanların en aranılan çizerlerinden bir grup tarafından çizilmiş olan, zekice ve yavaşça gelişen bir destan, modern mitler ile karanlık fantezilerin, çağdaş kurgunun, tarihi dramanın ve efsanelerin muhteşem bir şekilde birlikte örtüştüğü zengin bir karışımdır. sandman efsanesi çizgi edebiyatında eşsiz öykülerden bir seriyi içermektedir ve asla unutamayacağınız bir hikaye anlatmaktadır. (idefix)


 1. neil gaiman' ın şahane çizgi romanı. şahsımın da açık arayla okuduğu en güzel çizgi romandır diyebilirim.

  hayal kurmayı, düşleri seven herkes bir göz atmalı. çizgi roman sevmeyenlerin dahi konusu nedeniyle seveceğini düşünüyorum.

  !---- spoiler ----!

  misal fear of falling öyküsünden şu cümleler.

  "it is sometimes a mistake to climb; it is always a mistake never even to make the attempt. ıf you do not climb, you will not fall. this is true. but is it that bad to fail, that hard to fall? "

  "and sometimes, when you fall, you learn to fly. "

  cehennem tasviri de unutulmazdır. https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/43/64/e6/4364e6cb2c404ba7e956aca5c6859093.jpg
  hele death karakteri.

  !---- spoiler ----!

  okuyunuz.

  güzel düşler dilerim.
 2. türkiye'de kaliteli bir baskısı bulunmayan ve eğer mümkünse okuyacak olanların orijinal dilinde okumasını tavsiye edeceğim 10 kitap toplam 75 sayı , yoshitaka amano tarıfından illustre edilmiş bir novella ^:the sandman: the dream hunters^ , speciallar ver 6 sayı üvertür ^: the sandman overture^ 'den oluşan neil gaiman külliyatı.

  75 sayının ve bu sayıların dışında çıkmış olan eklemelerin hepsi şahsımca mükemmel.
  neil gaiman 'ın bir iki kitabını okumuş olan yazarların bileceği gibi gaiman hayal gücü söz konusu olduğunda kelimenin tam anlamıyla döktüren bir yazar ama sandman ayrı bir döktürmenin ürünü. 75 sayı boyunca mitoloji , destan , okült ziyafeti var demedi demeyin.
  türüne ise .. kara fantezi.

  genel hatlarıyla konuya gelecek olursak

  ana karakterimiz endless ailesinin 7 kardeşinden biri olan lord of dreams morpheus aka sandman - . protagonistimiz o olsa bile 75 sayının hepsi onun etrafında dönmüyor. hatta bazı sayılarda sadece sonunda kısa bir süreliğine görüyoruz. kendisinin kişilik analizini yapabilmem şimdilik benim için mümkün değil .

  endless ailesi 7 kardeşten oluşuyor : death, destiny , desire , delirium , dream , destruction , despair. tanrı değiller. zamanın başlangıcından beri varoldular ve amerikalıların konu olarak işlemeye bayıldığı o dysfunctional ailelerdenler.

  seri tarih , sanat , felsefe kokuyor ve okurken altı çizilen cümleler 'le dolu.

  tüm seri boyunca onlarca karaktere, hikayeye şahit oluyorsunuz ve yine onlarca diyarları geziyorsunuz. ertelemeyin , okumadan ölürseniz yazık olur .

  okumayı planlayanlar için benim önerim eğer ingilizce biliyorsanız - ki çizgi roman deyip geçmeyin edebi olarak allah allah bir seri , kolay okunmuyor . özellikle dream in konuşmaları- ilk önce torrent'ten indirip keyfini çıkara çıkara okumanız ve eğer almak isterseniz internetten yavaş yavaş almanız olacak . türkiye'de düzgün baskısı yok. bulmak zor. bulsanız kalitesiz . kaliteli olsa çeviri gerçek anlamda kötü.

  filminin ekibi kurulmaya başladı ve asıl adam joseph gordon lewitt in ekipten ayrılmasıyla olan azıcık umudum da uçtu gitti.
 3. sabahları gözünüzün etrafındaki çapağın beyhude olmadığını hissettiren yapıttır.endless ailesinin 7 kişiden oluşmasının öylesine bir karar olmayışını mükemmel çizgiler arasında kaybolmanıza rağmen algılayabildiğiniz seridir. bazen öyle cümleler okursunuz ki bir daha bir daha okursunuz ama asla aynı cümleymiş gibi gelmez. her sayıyı kendi tarzında yorumlayan çizerlerin de yaşattığı görsel şölen kesinlikle görmezden gelinemez. ayrıca yaptıkları diğer işlerle kıyaslandığında çizerlerin bu mükemmel kurguya verdikleri emeğin renginin belirgin tarz farklılıklarına rağmen oldukça benzer olması da gaiman in oldukça etkileyici kavram kullanımının bir sonucu olsa gerek diye düşünmeden edemiyor insan. bu seriden alacağınız keyfin daha önce yapmış olduğunuz tüm okumalarla dinlemiş olduğunuz her şarkıyla ve izlemiş olduğunuz her filmle kısacası hayatı ne kadar yoğun yaşadığınızla doğru orantılı olacağını da hatırlatmakta fayda var.
 4. vertigo'dan çıkan çizgiroman dizisi. uyku tanrısı morpheus'un, kardeşi thanatos (ölüm) yerine yanlışlıkla dünyaya davet edilmesi ve bunun sonucu ortaya çıkan zincirleme olayları anlatır. kurgusu muhteşem ve çok boyutlu olmakla beraber, insanın algısını dört açan aforizmalar taşır içinde.

  !---- spoiler ----!

  ''ask yourselves, all of you! what power would hell have if those imprisoned here would not be able to dream of heaven?''

  !---- spoiler ----!
 5. çizgi roman sanatının baş yapıtlarından biridir.

  sanırım sandman'i en iyi anlatan cümlelerden biri şu: "sandman, bir matruşka gibi her sayısında nice sürprizlere gebe olan bir epik. modern mitoloji ile gece kadar siyah bir fantastik edebiyatın zengin birlikteliğini, tarihe mal olmuş tiyatro eserleri ile modern zamanın kurgusunu ve efsanelerini hiç bir dikiş izi olmaksızın ören bir roman."

  ayrıca çizgi romanların hala çocuklar için olduğunu düşünenler varsa 1991 yılında dünya fantastik edebiyat ödülleri'nde 'en iyi kısa hikaye ödülü'nü aldığını da hatırlatalım.

  okumadan ölmeyiniz.