• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.83)
le samourai - jean-pierre melville
profesyonelliğinden ve soğuk kanlılığından asla ödün vermeyen ve tüm işlerini arkasında tek bir ipucu bırakmadan neticelendiren bir katil olan jef costello yeni bir görev için atanır. bu yeni görevde bir gece kulübünün sahibi olan martey'i öldürmesi için kiralanır. kiralık katil her zamanki gibi tüm planlarını son derece titizlikle kursa da bu kez olay yerinde kimi tanıklar tarafından görülür. bunlardan biri de gece kulübünde çalışan güzel piyanist valerie'dir. polis memuru costello'nun katil olduğuna inansa da kanıtlar yeterli olabilecek midir?


  1. başrolünde tüm karizmasıyla alain delon'un arzı endam ettiği 1967 yapımı bir jean-pierre melville filmi. film-noir esintileri taşıyan senaryo kurgusuyla fransız filmlerini gereğinden fazla durağan bulanların bile sevebileceği bu klasik, kendisinden sonra çekilen birçok filmi etkilemiştir. kanımca fransız sinemasının en güzel seyirliklerinden bir tanesi.
  2. alain delon'un muhteşem oyunculuk sergilediği ve kendisiyle tanışmama vesile olan ilk filmi ismini sıkça duyduğumuz fakat filmini izlediğim(iz)de kendisine hayran bıraktıran bir oyunculuk ve ustalık sergileyen; jean-pierre melville'in görüşlerime göre usta başyapıtlarından... doğallığı, saflığının yanı sıra izlerken o metrelerce olan film şeritlerinin bir zamanlar kesilip birbirlerine eklenerek yapıldığı dönemde alkışları hakedip herkesin izlemesi gereken ustaca kurgulanmış film le samourai...
    sdrex