• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.85)
eşkıya - yavuz turgul
35 yıl önce cudi dağlarında bir grup eşkıya jandarma tarafından yakalanır. 35 yıl içinde eşkıyaların hepsi ya hastalıktan ya da bölgedeki hesaplaşmalardan ötürü can vermiştir. biri dışında; baran...baran 35 yıl sonra hapisten çıkınca ilk işi köyüne dönmek olur. ama doğduğu topraklar şimdi baraj suları altındadır. geçmişin izlerini sürmeye başlayan eşkıya, yıllardır bilmediği bir gerçeği öğrenir. hapse düşmesine en yakın arkadaşının ihaneti neden olmuştur. bu arkadaş eşkıya baran'in çocukluk aşkını, keje’yi satın alarak istanbul’a kaçmıştır. eşkıya ne istanbul’u ne de arkadaşının adresini bilmemektedir. tren'de, tarlabaşı'nın arka sokaklarında büyümüş, pavyon, kumarhane, uyuşturucu muhabbetinin içinde yaşayan cumali adlı genç bir adamla tanışır. onla birlikte istanbul'a gider ve kendisinin derdinin yanında bir de cumali'nin derdiyle uğraşmaya başlar. istanbul ve bu karanlık sokaklar adım adım sevdiği kadın keje ye yaklaştırır eşkıya'yı....


 1. müzikler erkan oğur ve aşkın arsunan'a aittir. filmin müziklerinde özellikle fırat ağıtıyla erkan oğur'un sesi birleşince ortaya muhteşem bir iş çıkmıştır.
  mavi
 2. !---- spoiler ----!

  -çok korkuyorum eşkıya beni bırakma çok korkuyorum, çok.
  *korkma sadece toprağa gideceksin. sonra toprak olacaksın. sonra sularla birlikte bir çiçeğin bedenine yürüyeceksin. oradan özüne ulaşacaksın. çiçeğin özüne bir arı konacak. belki, belki o arı ben olacağım.

  !---- spoiler ----!
  abi
 3. uzun yıllardır devam eden şener şen-yavuz turgul işbirliğinin güzel örneklerinden biridir. etkileyici hikaye ve oyuncu performanslarının yanı sıra türk sinema tarihi açısından da filmin önemi bulunmaktadır. vizyon döneminde film 2.5 milyonu aşan izleyici sayısına ulaşmıştır. seksenli yıllardan itibaren azalan sinema seyircisinin yeniden salonlara dönmesi açısından film olumlu yönde kırılma noktasını oluşturmuştur.
 4. + eşkıya ne ?
  - yol kesen , haraç alan, dağlarda yaşayan yani senin benim gibi insanoğlu
  bulut
 5. havai fişeklerin patladığı, eşkıyanın kollarını açıp o meşhur sözleri söylediği sahne.. yazarken bile tüylerim diken diken oldu. izlemeyen için büyük eksiklik, oturun izleyin.
 6. !---- spoiler ----!

  ''istanbul ha. burdan görünüşü bizim oralara benziyir. ovalar, dağlar, şehirler vardır. cudi'nin tepesindeyim sanki.''

  ''ben sana çocuğa kefilim demiştim. bir mesele olursa benimle konuşmalısın demiştim. sözünü tutmadın, çocuğu öldürdün. olmadı anlaşmayı bozdın.''

  !---- spoiler ----!
 7. "beni hapiste vurdular keje, ölmedim. hastalandım. bir ciğerimi orda bıraktım gene ölmedim. çok dövdüler beni, kan kustum ama ölmedim, yaşadım. seni bir kez daha görebilmek için yaşadım. şimdi bana dediler ki, kimse sesini duyamıyormuş. susmuşsun. benimle de konusmayacak mısın keje? sesini duyamayacak mıyım?.."
 8. !---- spoiler ----!

  sevda için en yakın arkadaşımı sattım. sen yapabilir miydin?

  !---- spoiler ----!