• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.82)
transcendence - wally pfister
dr. will caster, büyük buluşlar yapmış, şimdilerde ise bir önemli yapay zeka projesini yürüten bir bilimadamıdır ve bu nedenle teknoloji karşıtı birtakım radikal grupların tepkisini çekmektedir. nihayetinde bu kişilerin istedikleri teknolojik yardımı yapmadığı için bir terörist grubun saldırısına uğrar ve cinayete kurban gider. kendisi gibi bilim adamı olan eşi evelyn, will'in beynini gelişmiş bir süperbilgisayara entegre eder. will'in bedeni ölmüştür ama beyni eşiyle yeniden iletişime geçer. dahası will, bağlı olduğu bilgisayardan internet aracılığı ile tüm dünyayı yaklaşan terörist tehlikeye karşı uyarmaya başlar. fakat terörist grup will'in hala hayatta olduğunu fark edince, super-bilgisayarı yok etmek için harekete geçerler...
(kaynak: http://www.beyazperde.com/filmler/film-214763/)


 1. yine teknolojinin gelecekte kendini nasıl göstereceğine dair güzel olabilirliği imkan dahilinde olan bir film. 2014'ün en sağlam bilim kurgularından bir tanesi. film konu olarak; kuantum çipli bilgisayarlarla, nano teknolojiden beslenen ve kontrol eden bir yapay zekanın evrimine, yapay zekanın sınırlarına, anılarımızın bir belleğe aktarımına, yapay zekanın hissetmesine, kendi emellerine göre kararlar almasına, duygulara sahip olmasına, insanları kontrol etmesine ve bunların çerçevesinde oluşacak olan üstün yapay zeka benliğine güzel bir bakış atıyor. sadece bilimsel değil felsefi yönü de gayet başarılı. fakat daha iyi bir işleniş ve kurguya sahip olabilirdi diye düşünüyorum.

  !---- spoiler ----!

  filmde, yapay zekanın bir benliğinin olup olmadığını anlamak için, ona şu soru sorulmaktadır: "öz bilince sahip olduğunu ispatlayabilir misin? yapay zekanın verdiği cevap ise felsefi yönünün gücünü ortaya koyar nitelikte. "bu gerçekten zor bir soru. sen ispatlayabilir misin?"

  !---- spoiler ----!

  edit: imla!
  hubot
 2. hak ettiği değeri pek bulamamış, oldukça iyi bir konu üzerinden, yine oldukça iyi sorularla ilerleyen iyi bir bilim kurgu. yapay zeka temelinde sorgulanan benlik, bilinç ve etik konularına yaklaşımı ile benzer konuları işlemiş diğer filmlerden ayrılan bir yönü de vardı bence.

  filmden yola çıkılarak yazılmış olan yapay zekanın bilimsel analizine ilişkin ayrıntılı bir değerlendirmeye şuradan ulaşabilirsiniz (filmle ilgili spoiler içerir, tavsiyem filmi izledikten sonra okumanız)
  mesut