• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.82)
transcendence - wally pfister
dr. will caster, büyük buluşlar yapmış, şimdilerde ise bir önemli yapay zeka projesini yürüten bir bilimadamıdır ve bu nedenle teknoloji karşıtı birtakım radikal grupların tepkisini çekmektedir. nihayetinde bu kişilerin istedikleri teknolojik yardımı yapmadığı için bir terörist grubun saldırısına uğrar ve cinayete kurban gider. kendisi gibi bilim adamı olan eşi evelyn, will'in beynini gelişmiş bir süperbilgisayara entegre eder. will'in bedeni ölmüştür ama beyni eşiyle yeniden iletişime geçer. dahası will, bağlı olduğu bilgisayardan internet aracılığı ile tüm dünyayı yaklaşan terörist tehlikeye karşı uyarmaya başlar. fakat terörist grup will'in hala hayatta olduğunu fark edince, super-bilgisayarı yok etmek için harekete geçerler...
(kaynak: http://www.beyazperde.com/filmler/film-214763/)


  1. hak ettiği değeri pek bulamamış, oldukça iyi bir konu üzerinden, yine oldukça iyi sorularla ilerleyen iyi bir bilim kurgu. yapay zeka temelinde sorgulanan benlik, bilinç ve etik konularına yaklaşımı ile benzer konuları işlemiş diğer filmlerden ayrılan bir yönü de vardı bence.

    filmden yola çıkılarak yazılmış olan yapay zekanın bilimsel analizine ilişkin ayrıntılı bir değerlendirmeye şuradan ulaşabilirsiniz (filmle ilgili spoiler içerir, tavsiyem filmi izledikten sonra okumanız)
    mesut