• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
insanca pek insanca 1 - friedrich wilhelm nietzsche
friedrich wilhelm nietzsche (1844-1900): geleneksel din, ahlak ve felsefe anlayışlarını kendine özgü yoğun ve çarpıcı bir dille eleştiren en etkili çağdaş felsefecilerdendir. bonn üniversitesi'nde teoloji okumaya başlayan nietzsche daha sonra filolojiye yöneldi. leipzig üniversitesi'nde öğrenimini sürdürdü, henüz öğrenci iken basel üniversitesi filoloji profesörlüğüne aday gösterildi. 1869'da sınav ve tez koşulu aranmadan, yalnızca yazılarına dayanarak doktor unvanı verilen nietzsche profesörlüğü sırasında klasik filoloji çalışmalarından uzaklaştı ve felsefeyle uğraşmaya başladı. tragedyanın doğuşu, zamana aykırı bakışlar, insanca pek insanca, tan kızıllığı, şen bilim, böyle söyledi zerdüşt, iyinin ve kötünün ötesinde, ahlakın soykütüğü, ecce homo, wagner olayı, dionysos dithyrambosları, putların alacakaranlığı, antichrist, nietzsche wagner'e karşı başlıca büyük eserleri arasında yer almaktadır. (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)


  1. nietzsche bu kitabında insanı aşşağılık bir anlamda kullanır. zaten kitabın orjinal ismi olan " menschliches allzumenschliches" bir tiksinti ifadesi gibi gelir kulağa. nietzsche'yi okuyanlar onun "insan aşılması gereken bir şeydir" vecizesini zaten bilirler. bu bilinçle okunduğunda daha çok anlam ifade olacak kitaptır.
    gizeh
  2. birkaç yıl önce okuduğum, ama tam olarak anladığıma inanmadığım kitaptır. yeniden ve daha dikkatli şekilde okumam gerektiğini düşünüyorum.