• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.20)
artemio cruz'un ölümü - carlos fuentes
meksika devrimi'ne, toprakların köylülere dağıtılması uğrunda savaşan, idealist bir genç asker olarak katılan artemio cruz, devrimin giderek yozlaşması sonucunda zengin bir toprak ağası olup çıkmıştır. ailesine, sevgililerine ve eski yoldaşlarına ihanet etmiş, devrim sırasında devirmek için savaştığı kendini beğenmiş, ilke kural tanımaz zorbalardan biri olmuştur. yıllar sonra, ölüm döşeğinde, tüm bir yaşamı gözünün önünden geçecektir...

carlos fuentes, başyapıtlarından biri sayılan artemio cruz'un ölümü'nde, tek bir kişinin yaşamından geçerek yalnızca meksika devrimi'nin değil, tüm bir 20. yüzyıl meksika'sının yazgısını anlatır, modern meksika'nın sarsıntılı ruhuna doğru derin bir yolculuğa çıkarır okurlarını. kurgusu, örgüsü ve üslubuyla tam bir usta işi olan artemio cruz'un ölümü'nü seçkin selvi'nin türkçesiyle sunuyoruz.


  1. ölüm döşeğindeki toprak ağasının günah çıkarması demek isterdim ama artemio cruz yaptıklarından pişman değil. vicdanı epey az sızlıyor. yaptıklarını öyle olması gerektiği için diyerek açıklıyor. gençliğinde meksika köylüleri için savaşan, direnen biri. o günlere eski sevgilisi aracılığıyla dönüyor. bir noktada büyük bir kırılma yaşıyor. aslına bakıldığında büyük bir olay atlatmıyor ama eskisi gibi de devam edemiyor. yaptığı işler, hayatına giren kadınlar arasında salınıyor artemio. hastalığın onu getirdiği hale hınç duyuyor. eskisinden beter işler yapmak istediği anlaşılıyor.

    fuentes bilinç akışını en iyi uygulayan yazarlardan biri. en azından benim okuduklarım arasında. ölüm döşeğindeki bir adamın sayıklaması gerçek mi yoksa bir şeyleri birbirine mi karıştırıyor bilinmiyor. o arada kalmışlığı anlatımda görmek çok başarılı ve heyecan vericiydi benim için. geri dönüşler konu ilerledikçe daha da sıklaşıyor. kafa karıştırıcı olmuyor ama. zaten bazı bölümler şiir gibi. fuentes hayranlığımı körükleyen bir kitap oldu.
    sezgi