• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.67)
the stoning of soraya m. - cyrus nowrasteh
sahebjam arabası bozulduğu için izbe bir kasabada mahsur kalır. burada zahra adında bir kadına rastlar ve onunla sohbet etmeye başlar. zahra yeğeni soraya'nın hikayesini anlatmaya başlar.
 1. !---- spoiler ----!

  kadın olmanın zor olduğu ortamda, kendi ayaklarının üzerinde durmaya çalışmak ama her seferinde erkek egemen kurallara toslamak. filmde uçkur sevdası sonucu hayvanlaşan insanların kurban ettiği masum bir kadını izlemekteyiz.

  !---- spoiler ----!ı
 2. youreads puanına göre en iyi filmler sıralamasında en başta olan bu filmi bugün izledim. sözlükte 1. sırada olabilecek kadar başarılı bulmadım açıkçası. evet konusu çok etkileyici ama teknik açıdan eksik gibi geldi.

  iran'ın bir köyünde recm edilen soraya manutchehri'nin hikayesini anlatıyor film. iran asıllı gazeteci freidoune sahebjam'in romanından filme uyarlanmış. epey acıklı bir hikaye. ve izlerken tüm bunların gerçek bir hayattan alınmış olmasını bilmek, soraya manutchehri'nin gerçekten bunları yaşadığını bilmek insanın içini eziyor. recm sahnesi tüyler ürperticiydi. kadına taşlar atılırken bir an istemsizce kolumu kafama doğru götürdüm. izlerken kadının yerine kendimi koydum ve kendimi korumaya çalıştım o an sanırım.

  recm sahnesine gelene kadar çok yapay ve yüzeysel bir filmdi bana göre. konuşmalar, mimikler, davranışlar çok üstünkörü geldi gözüme. özellikle soraya'nın halası, onun hikayesini tüm dünyaya duyurmaya çalışan zahra karakteri çok yapay geldi bana. ben böyle diyorum ama filmin birçok ödülü var.

  izlenilmesi ve üzerine uzun uzun düşünülmesi gereken bir film. "neden?" diye soramadan edemiyor insan.