• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.51)
suç ve ceza - fyodor mihailoviç dostoyevski
suç ve ceza, rus edebiyatının en çarpıcı örneklerinden biridir. romanda, sefil ve hastalıklı bir hayat süren raskolnikov adlı gencin işlediği cinayet, cinayet öncesi ve sonrası yaşadığı buhranlar anlatılmaktadır. raskolnikov, geliştirdiği teorilerle cinayetin haklı sebeplerini düşündürmeye zorlar. nefis ruh tahlilleriyle donatılan eser, okuru romana hapsederek, onları da birer hikâye kahramanına çevirir. mantığın gerçekleriyle vicdanın sesi arasında kalacağınız bir başyapıttır bu. (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)


 1. okurken çoğu yerinde insana gerginlikten dişlerini sıktıran bir eser. klasik gibi klasik. insana bir şeyler katmakta bir dünya markası.
 2. nietzsche'nin okuyup, beğendiği ama nefret edecek kadar uzun yaşayamayışından dolayı, severek öldüğü bir dünya klasiği.
  (bkz: übermensch) (bkz: raskolnikov)
 3. nickimi borçlu olduğum kitaptır. sırf ondan önce yaşadıkları için hukuk yaratma hakkını elinde bulunduranların düzenine karşı, kendi hukukunu kendi yaratan bir adamın, yani raskolnikov'un, kendi hukukunda yine kendini suçlu bulmasıyla devam eder. ancak kendi hukukunda o kadar çok ahlaksal norma tabi olur ki ana karakterimiz, bu ahlaksal normların, kendi hukukunu yaratarak isyan ettiği düzenden geldiğini de unutur. haliyle kendini de bu durumdan kurtaramaz.
 4. dun bi konusmada "yaptim, cunku yapabiliyordum" tarzinda bi soz gecince aklima raskolnikov geldi. belki tek sebep yapabiliyor olmaktir.
  abi
 5. raskolnikov'un sonyayla kurduğu bağın, benzeri sabahattin ali'nin içimizdeki şeytan adlı kitabında ömer ve macide arasında da vardır. sonyanın babasıyla içerken, sonyanın yaşadıklarını öğrenmesi ve onun yaşamının tamamını kendikiyle özdeşleştirmesi ne kadar irrasyonel olsa da bana çok insancıl gelmekte. aynı şekilde içimizdeki şeytanın başkarakteri ömer de macideyi ilk gördüğü anda ruhlar aleminde bile onu tanıdığı, birlikte yaratıldıklarını, soulmate'i falan olduğunu zannediyor. bu duygu yoğunluğunun bir dışavurumu olsa gerek.
 6. bir sonya bulmak adına artık bütün rus kadınlarına çok daha sevecen ve ciddi yaklaşmama sebep olmuş güzide roman.
  gizeh
 7. raskolnikov un her krizini hissedersiniz.
 8. raskolnikov'un iç sıkıntısıyla tıkabasa yüklü, okunulması hayatınızdaki kırılma noktalarından birine işaret eden şaheser.
 9. bazı kitapları açıklamaya gerek yoktur.
 10. dostoyevski, raskolnikov'un cinayet işleme anını o kadar iyi betimlemiştir ki kitabı okurken, heyecandan nefes alıp verme şeklinizin değiştiğini bile fark edemezsiniz.