• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.75)
v for vendetta - james mcteigue
v olarak bilinen maskeli bir adam, geleceğin totaliter rejimle yönetilen ingilteresi'nde korkuyla sindirilmiş halkına egemenliği geri verebilmek için şiddete başvuran biridir. v ingiltere halkını, kendisiyle guy fawkes günü olan 5 kasım’da parlamento’nun çevresinde buluşmaya davet eder.


 1. !---- spoiler ----!

  fikirlere kurşun işlemez

  !---- spoiler ----!

  faşizme karşı anarşizm hell yeah!

  ne günlerdi ya, her yanımızda çakma anarşistler dolanırdı, "abi bi flm izledim hayatım değişti" derlerdi. kalmadı azizim o eski tatlar artık.
  abi
 2. içindeki gerçekten bir devrim başlatmaya yetecek kadar enerji içeren bir film. replikler, benimsetilmek istenen ideoloji tamamen devrime çağrıdır. defalarca kez izlediğim, yine olsa yine izlerim diyebileceğim efsaneler arasına adını kazımış bir filmdir.
  !---- spoiler ----!

  ancak konuyu ele alırken v'nin yaptıklarının tamamını intikam amacıyla yapması, intikam hırsıyla insan öldürmesi, intikam için birisini günlerce bir odaya hapsedip işkence etmesi, intikam için halkı kullanması ve intikamı için devrime giden yol diye kandırması vermeye çalıştığı mesaja lekedir. evet diyor ki ben bunları intikam için yapmıyorum? niçin yapıyor o zaman. tek bir cevap var intikam. ancak bunu yine farklı bir yönden ele alacak olursak filmdeki olayların birbirine bağlanmasını ve vermek istediği mesajı mantıklı bir olay örgüsü içerisinde vermesini sağlıyor bu intikam isteği.

  !---- spoiler ----!
 3. (bkz: 1984 - george orwell) romanından alıntı bir kurguya sahip olduğunu düşündüğüm film.
 4. unutma dostum fikirlere kurşun işlemez. keşke gerçek hikayesi de filmi gibi olsaydı. vendetta ve arkadaşları girişimde bulunamadan yakalanmışlar. olsun hayatın bir hikayeye bir şiire ilham olsun!
 5. özellikle natalie portmanın hücreye kapatıldığı bölümler 1984 distopyasını hatırlatır.
 6. gençliğimize denk geldiği için ayrı bir sevdiğimiz (anarşizm,kapitalizme karşı direnme,aksiyon falan filan) ama aslında çok abartıldığını düşündüğüm bir yapıt.
 7. uzun süre remember remember the fifth of november diye gezmemize neden olan film.
  janus
 8. her 5 kasimda izlemeye calistigim film. ayrica gezi olaylarinda tekrar izlemistim ve baskici rejimi orada tekrar gordum bilmem anlatabildim mi