• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.06)
Yazar jack london
martin eden - jack london
jack london'ın, kendi hayatından izler taşıyan romanı martin eden, denizci bir gencin kişiliğinden ödün vermeden sınıf atlama çabalarını anlatıyor. zengin bir ailenin kızına âşık olan martin eden, ona erişebilmek uğruna kendini ilme ve ünlü bir yazar olma hayaline adıyor; bu hayal uğruna takıntılı denilebilecek bir şekilde varını yoğunu ortaya koyuyor.edebiyat tarihinin kuşkusuz en özgün karakterlerinden biri olan martin eden, azmi ve zekâsıyla yalnızca işçi sınıfını değil, girmeye çalıştığı burjuva dünyasını da aşıyor. böylece maskelerin ardında yatanı görüyor, toplumun gerçek yüzünü idrak ediyor. neticede her iki sınıfa da ait olamamanın yorgunluğu, yazarlık serüveninde çektiği fiziksel ve ruhsal zorluklara eklenince martin, derin bir yalnızlığa sürükleniyor. başarı sürecinin haşinliğinin sonunda başarının tatminsizliğiyle karşı karşıya kalıyor. jack london'ın başyapıtı olan bu trajik roman, okurlarını tıpkı martin'in hayatı gibi dalgalı bir yolculuğa çıkarıyor.(tanıtım bülteninden) (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)


 1. martin eden gibi tutkulu bir insanla mutlaka tanışmalısınız. kendi hayatınızı ve toplumu sorgulatan, çok akıcı bir roman.
 2. ben bu kitaba ne diyem. ne diyem de bu kitabı anlatsam bilemedim dostlar. ekşici yavşaklığı yapıyorsam vurun yüzüme. bu kitaptır beni ben yapan sevgili romalılar. ben de bir zamanlar martin eden idim, verdim kendimi okumaya. okudum da okudum. vizler başladı vizelere küfür ettim, finaller başladı finallere küfür ettim. kitap alacak param olmadı adam smith'e küfür ettim. (kusura bakmayın adam bey ama böyle)

  martin eden'i lise 2'deki edebiyat hocamın tavsiyesi üzerine okudum. aman yarabbi. s.k gibi olan oda yayınlarının çevirisi bile bu kitabı bir çırpıda okumama engel olamamıştı. ulan sonra baktım kitap güzel şey. dayandım sefiller'e, hoop o bitti başka bi klasik, suç ve ceza, karamazov kardeşler derken a.kodum ortamın.

  neyse, martin eden güzel romandır sevgili okurlar. böyle bi iştah açıcıdır. gaza getirir. okumayı sevdirir. sonu ağlatıcıdır.
 3. kaba bir benzetme olacak belki ama basindan sonuna martin'i dusundugumuzde hayati, kiymikli devasa bir kutugun cok zarif bir seye donusmesi gibidir. keske zihninde tekrar eden "zaten yapilmisti" cumlesine yenilmeseydin.
  meden
 4. insanın hayatını değiştiren kitaplar diye başlık yapılsa, oraya kocaman martin eden yazarım düşünmeden. çünkü bu kitabı elime alışım bile kaderin bir çizgisi sonucu olmuştur. daha henüz kitaplarla haşır neşir olmadığım, yakın arkadaşımın kütüphaneye vereceği kitaplara bakarken, farkında olmadan elime aldığımda, arkadaşım bana hediye etmişti ve kitabın sayfaları çevrilmeye başlanmasıyla, iki günde bittiğine şahit oldum. jack london bize bu başyapıtında kendinden bahsetmenin yanında, yaşamın analizini yapmaktadır. kendi halinde yaşayan bir gemiciden, zirveye ulaşmış bir yazara yükseliş.tabi ki bu bağlantıyı kurmak için kullandığı kavram da, her bireyin aradığı şey olan (bkz: aşk) . tüm o martin eden'ın gelişim süreci, hayatın tüm gerçeklerini yüzümüze vuruyordu, bir kişinin aşkı için neler yapabileceğini, hiç fikri olmadığı ve arzuladığı entelektüel yaşamın ikiyüzlülüklerini, aşık olduğu kadının da statü derdinde olduğu, ve aşkına karşılık bulamayışı, tüm bunları gördükten sonrasında tekrardan eski haline dönmeye çabası, ama artık çoktan yaşadığı dünyanın birer illüzyon olduğunu fark etmesi, sonunda da okyanusa kendini bırakması. martin eden'ın bireyci mi yoksa sosyalist mi olmasından çok, jack london'ın bize böyle bir kahraman üzerinden hayatı göstermesidir beni etkileyen. yoksa martin eden bireysel bir karar vermiştir maalesef, kitabın arkasında yazdığı gibi, 'boşluğa tırmanış'ında.

  bu yüzdendir ki de bana ismiyle hayat vermiştir bu sözlükte.
 5. anlatımı okuyanı sarıp sarmalayıp karakterlerin yerine koyduran yapıdadır. bir sayfada yumruk yumruğa bir kavgayı, diğerinde gürültülü bir tartışmanın içine dalmayı deneyimletir. mekan betimlemeleri yalın, kişi betimlemeleri güçlüdür.
 6. inanılmaz bir azim ve motivasyon hikayesini anlatan güzel kitap.
 7. ukalaca olacağını bile bile kendimle özdeşleştirdiğim, en güzel roman kahramanı, en güzel bir kahraman, martin eden'ın başrolde olduğu enfes romandır. jack london'ı beyaz diş'le tanımış ve başka kitabını okumamış ben, okuldan hocamın bir dersinde kısaca önermesiyle kitabı satın aldım ve sanırım hayata bakış açımı değiştiren nadir şeylerden birine sahip oldum.

  yazarın kitapta kendisini ya da bir başkasını anlatmış olması umrumda değil. benim gördüğüm adam, eski ben gibi bilgiye aç, fakat bu açlığın farkında olmayan, kendini doyurmak için hayatını değiştiren ve hikayesini okuyanların da hayatını değiştirecek denli olaylara gebe kısa hayatında olağanüstü bir başarı elde eden, tuhaf bir adam. kitapsa okurken bitmesin istediğim, okuması keyifli türden, fakat içeriği de bir o kadar hüzünlü ve çıkmaz sokakta dönüp duran bir yapıda.

  !---- spoiler ----!

  sonu...kitabın sonu eğer martin olmuş ya da olabilecekseniz, sizi ağlatacaktır

  !---- spoiler ----!

  her şeyiyle bana ilham veren ve okuyup yazmamı sağlayan bir kitap, bir martin eden. cennet gerçekten de aşık bir adamın düştüğü deniz, geriye kalan koca bir karanlık.
 8. jack london'un bireyselligi elestirdigi ve ne kadar başarılı olursanız olun eğer toplum için değil de bireysellik için cabalarsaniz sonunuz pekte iç açıcı olmaz dediği başyapıtı. ama herşeye rağmen martin bize azmin ve vazgecmeyisin başarının anahtarı olduğunu gösterir. ha bir de adamimsin martin.
 9. her insanın yaşadığı serüvendir benim için martin eden.sevilen kişiyi yüceltme onu olmak istediğin yer layık olman gereken bir tepe olarak görmek ya da aşkın metafiziğini andıran o an yaşamak istediğin değişime uygun aşkı bilinçdışımızın seçmesi ve hedeflerimizi hırslarımızı romantikleştirmesinin hikayesi martin eden
  .!---- spoiler ----!

  romanın sonunda martin eden'ın ruthu istememesinde mecnunun aşık olmayı kişiden önce tutan tavrının da ulaşılmak istenen şeyin elde edilince cazibesini kutsallığını yitirmesinin de izlerini görmek mümkün ya da kirli kıyafetleriyle asla ulaşamayacağı mertebeye ulaştığında ben yine aynı benim bu etiketler ne boşmuş yahu demiş olması da muhtemel.martin eden'a dikkatli bakıldığında demir ökçeden kendi çiftliğindeki işçilere eziyet eden ardından intihar gibi döneminin gericilerine hitap eden yazılara imza atan jack london dönüşümünü ve ardından intihar edişini martin eden'da geçen o intihar etmişti çünkü toplum için değil kendi için yaşıyordu yorumunda görmek mümkün.

  !---- spoiler ----!
 10. "martin eden için neden biraz üzülmeyeyim? martin eden bendim. martin eden bir bireyci idi, bense bir sosyalist. işte bu nedenden ben yaşamaya devam ediyorum ve işte bu nedenden martin eden öldü."

  jack london
  one