• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
Yazar aziz nesin
zübük - aziz nesin
olaylar anadolu da bir kasabada geçer. tembel, sahtekar , ahlaksız biri olan zübükzade ibraam yaptığı rüşvet suçundan dolayı devlet dairesinden atılır. bir kaç iş deneyip başarılı olamaz. siyasetle şans eseri tanışan zübük ilçe parti üyeliğinden başlayıp belediye reisliği ve ardından milletvekilliğine uzanan yolculuğu anlatır. tabi bunları yaparken kimsenin aklına gelmeyecek oyunlar ve sahtekarlıklar yapar, insanları dolandırır.
1980 de baş rolünde kemal sunal ın oynadığı, yönetmenliğini kartal tibet in yaptığı filmi mevcuttur.
düzenli olarak dergide öykü halinde yayınlan zübük daha sonra kitap haline getirilmiştir.


 1. aziz nesinin istediğinde ne kadar başarılı bi siyasetçi olacağını kabul ettirdiği kitabı(belki yazdığı olayların bazıları siyasetçiler tarafından uygulanmış olabilir).yaşanan olaylar 5 sene ya da 50 sene önce de gerçekleşse zaman, mekan, kişiler değişse bile bizim zübüklüğümüzün ve zübüklerimizin bitmeyeceğini göstermiştir.

  filminde kemal sunal sanki günümüze göz kırpar niteliktedir.(tayyibe benzettim biraz)

  kitap taslak olarak öykülerden oluşur.kitabın en güzel yanlarından biri öykülerin mahalle sakinlerinin ağzından anlatılmasıdır.

  üzüldüğüm noktalardan biri house of cards dizisini öve öve bitiremeyenlerin zübükten habersiz olmalarıdır.

  zübük
  gamit
 2. oturmasını iyi bilelim ki kaldırmaları zor olsun ile son dönem^:youser tüm dönemleri kapsamak istedi ama yazar son dönemde en iyi uygulandığını vurgulamak istedi^ türk siyaset anlayışının başarısını, zamanında açıklamıştır aziz nesin.
 3. ülkenin kontrol teorisindeki "impulse response" tepkisi bu kitap.
  tek bir karakterde bütün ülkenin modeli çıkıyor.
  ne pis bir kodumuz varmış arkadaş...
  biraz idealizim biraz ahlak biraz felsefe lazım...
 4. okurken defalarca gülmekten gözümden yaş getirdiğini hatırladığım nadir kitaplardan.

  2000'li yılların başında bu kitabı okurken, zübükzade ibraam başkan'ın hinliklerine katıla katıla kahkahayı basıyordum. oysa tesadüfen bugünlerde okusaydım, anlatılanlara epey bi canım sıkılırdı.
  neydik ne olduk..

  zübük, aziz nesin'in mükemmel üslubuyla, anadolu'nun bir kasabasında geçen romanda, zübükzade ibrahim efendi'nin önlenemez siyasi yükselişini konu alır. aziz nesin'e has doyurucu bir mizah, zehir gibi bir zeka ile birleşir. nesin'in türk insanını nasıl bu kadar derinlemesine analiz edebildiğine kahkahalar eşliğinde hayret edilir.