• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.25)
Yazar markus zusak
kitap hırsızı - markus zusak
ÖLÜM MELEĞİ SİZE BİR HİKAYE ANLATMAK İSTERSE DURUP DİNLEMEZ MİSİNİZ?

Ölüm meleğinin ağzından savaş yıllarında küçük bir kitap hırsızının, Liesel Meminger’in hikayesi bu.

“...Her durumda hayatta kalan birinin hikayesi bu; hep geride kalan olmakta ustalaşmış birinin hikayesi. Aslında pek çok başka şeyin yanısıra şu saydıklarımla ilgili küçük bir hikaye:

* Bir kız

* Bazı kelimeler

* Bir akordiyoncu

* Bazı fanatik Almanlar

* Bir Yahudi dövüşçü

* Ve bol miktarda hırsızlık...”

Liesel Meminger, Münih’in varoşlarında yaşayan yoksul Hubermann ailesinin yanına evlatlık olarak verilir. 1933 yılında Almanların yüzde 90’ı Adolf Hitler’i gözlerini kırpmadan desteklerken, Liesel’in üvey babası Hans Hubermann kalan yüzde on içindeydi. Üstelik, evlerinin bodrumunda bir Yahudi saklamak zorunda kaldılar. SİTE:www.kitapyurdu.com


 1. bir kız çocuğu, kitaplar ve cihan devletlerinin birbirini yerken aryan ırkı yaratmaya çalışan almanyanin insanlığı oldurmesi velhasıl dolu kitap dolu.
 2. konu nazi almanya, yahudi soykirimi, diktatörlüge karsi kendince direnme olunca bir kitabi veya bir filmi begendirmek daha kolay oluyor haliyle.
  bu kitap da sevilmek için her nedeni tasiyor. biraz yaramaz ama çok tatli bir kiz çocugu, naziler, saklanan bir yahudi, iyi kalpli bir üvey baba, kitap sevgisi vs vs.
  begenmedim desem yalan olur, son sayfalarinda hüzünlenmedim desem o da yalan olur.

  ama öyle pazarlandigi gibi ahim sahim bir kitap degil.
  kitap zorlama metaforlarla, "sok" cümlelerle, kliselerle dolu. sinematografik detaylar göze çarpiyor okununca. filmi çekilmesi sasirtici degil. bir filmde ki gibi çarpici sahne etkisini aynen yaratmak istemis yazar. bu ugurda kitap biraz basitlesiyor açikçasi.
  bunlara ragmen, kolay okunan bir kitap oldugu için zevk verecektir diye düsünüyorum, hele ki genç okurlara.
 3. konu alışıldık ama güzel bir şekilde ele alınmış. akıcı bir dili var. karakterler oldukça özgün, hikaye merak uyandırıcı bu yüzden okuyucuyu kendine bağlıyor diyebiliriz. okunacaklar listenize eklemeniz tavsiye edilir sevgili yousers
 4. kitap son bölüme kadar son derece bilindik ve sıkıcı ikinci dünya savaşı kitabıydı ama son bölümde ağlamamak için kendimi zor tuttum.

  kitap anlatım tarzıyla da bambaşka bir tarza sahip. hikaye ölümün gözünden anlatılıyor bu da kitaba etkileyici bir hava katmış.
 5. konu bir klasik fakat işleniş bakımından farklılaşıp güzelleşiyor. kelimelerin ne kadar değerli,güçlü ve etkili olabileceğini gözler önüne seriyor.

  dipnot: katıldığım bir hikaye yarışmasında hikayemde müzik enstrümanı olarak akordeon seçmeme neden olan kitapsın, ayrıca 4.lük kazandım. teşekkürler marcus zusak !