• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.18)
zaman çarkı - robert jordan
zaman çarkı döner ve çağlar gelip geçer; ardında efsaneye dönüşen anılar bırakır. efsaneler solup söylenceye döner; söylencelerse, ortaya çıkmalarını sağlayan çağ geri geldiğinde çoktan unutulmuş olurlar. üçüncü çağ'da, kehanetler çağında, dünya ve zaman dengede durduğunda, puslu dağlarda bir rüzgar eser...

kehanetlerin gerçekleşeceği zamandır bu. zaman çarkı, çağların deseni'nde bir ağ örmektedir; dünya dolanan bir ağ, dünyanın gözü kör edildiğinde, zamanın kendisinin bile ölebileceği bir zaman...


 1. ilk cildini bitirmiş bulunduğum, robert jordan'ın 14 ciltlik yaklaşık 10000 sayfalık fantastik serisi. robert jordan 2007 yılında hayatını kaybetmiş ve serinin son 3 kitabını brandon sanderson tamamlamıştır. filminin çekileceği söylentileri kulislerde konuşulmakta, filmi çekilmeden seriyi bitirmek lazım.
 2. orjinal dilinden okumayı planlıyorum. kindle kullanıyorum ve e-kitap halini "bir yerlerden" edindim. ama gözümde o kadar büyüyor ki 14 kitap anlatamam. bir seriye başladıysam eğer bitirmeden de rahat edemem. umarım ayıracağım vakte değer. keşke daha çok yorum olsa.
 3. geçen sene okumaya başladığım ve zorunluluktan bıraktığım seri.
  şimdi ben bu kitabı kütüphanede görünce bi heyecanlandım,dedim ki fantastik alemlerden uzak kaldım bu seri de 14 kitaptan oluşuyor ne kadar güzel oku oku içinde kaybolurum.sonra başladım ilk bi kaç kitap bitti sonra 3.kitaptan 4.ye geçtiğimde bıraktığım olay saçma bi şekilde kayboldu.birden her şey düzelmişti. ben bundan işkillenince kitapların kapağını daha iyi inceledim ve acı gerçeği öğrendim.ilk kitap hariç diğerlerini iki parça olarak basmışlar. bunu görünce bayağı üzüldüm sonra devam edeyim diye düşündüm ancak bazı kitapların bazı parçaları eksikti.bu sebeple bu seriyi de bilinmez bir zamana erteledim.
  yalnız okuduğum yere kadar şunu söyleyebilirim ki çok hareketliydi.ilk kitap bana yüzüklerin efendisini çok fazla hatırlattı ancak diğerlerinde bu etki kayboldu.bir de bu kitapta da taht oyunları tarzı bir tabir vardı. üst seviyedeki kişilerin entrikalarını tanımlamak için kullanılıyordu.
 4. ilkokul yedinci sınıfta başladığım ilk kitabı daha önce hiç fantastik kitap tecrubem olmamasından dolayı ara vererek bir yılda bitirdiğim, giderek yavaş ama emin adımlarla bağımlısı olduğum seri.
  üniversite sınavına hazırlanirken bırakmak zorunda kaldığımda 10. kitabı bitirmistim. kitap sizi sayfalarca betimlemelerle baysa da zaman zaman öyle bölümler vardır ki her kitabında, defalarca okursunuz. var olan en epik seridir bana kalırsa, baslarda yüzüklerin efendisi etkisinde kaldığını hissettirse de sonrasında kendi yolunu çok iyi ayarlamış bir seridir. karakter çokluğu kitaplara ara verildiginde dönüşü zorlastiriyor bu bir gerçek, ama eğer fantastik okursaniz bu kitabi okumak başka hiçbir şeyden alamayacaginiz zevki sunar size.
  umarim bu yaz son dört kitabı da bitirip tekrar yazarım buraya.
  robert jordan tarafından yazılmış, fantastik edebiyatın en ağır serisi, yeri çok başka

  bu arada bir üsteki entryde bahsedilen tabir, evlerin oyunu, ya da büyük oyun. eski dilde daes dae'mar. ilişkileri anlamakta önemli olsa da giderek önemini kaybediyor,az once okumasam aklıma gelmezdi
 5. inasanı her okuduğunda yeniden büyüleyen fantastik kurgu serisi.yeniden okunabilirliği ve inanılmaz derinliği ile yüzüklerin efendisi ve ejdarha mızırağı ile aynı rafta yer alıyor.
 6. 14 kitaptan oluşan, toplamda 10.000 sayfa civarı bir uzunluğa sahip olan "seçkin fantastik kurgu" eseridir.
  bu seriyi okuyacaksanız öncelikle ciddi bir kitap açlığı içerisinde olduğunuz zamanı tercih edin. çünkü o kadar çok fazla karakter ve olay var ki uzun zamana yayarak okursanız unutacağınız kısımlar olması kaçınılmaz.
  ben bu seriyi üniversite 1. sınıfın güz döneminde keşfettim. o güne kadar da fantastik kurgu türünde elime geçirebildiğim her şeyi okumuş olduğumdan ciddi bir kitap açlığı hissediyordum. o zaman henüz 14. kitap çıkmamıştı. 13 kitabı bitirmem 1 ay kadar sürdü. tabii bu dönemde arkadaşlarımı ve sevgilimi o kadar çok ihmal ettim ki beni elimde kitapla gören yüzüme bakmaz oldu.
  ayrıca ciltli olarak alırsanız koruyucu kapak olmadan okuduğunuzda kırmızı renkli bir cildi olduğundan etrafınızda risale okuyor imajı uyandırmanız da mümkün.
 7. lise zamanlarımdan beri okumak istediğim sonrasında evleniceğim insan tarafından bana hediye edilen fantastik bir seri. 10000 sayfayı geçen bir külliyat. daha önce orta dünyayı hatim etmiş ve ejderha mızrağı gibi serileri bitirmiş biri olarak bu serideki betimlemeleri çok beğendim. birbiri ardına devam eden olaylar silsilesini robert usta çok güzel eserlerine yansıtmış kitap sayfaları cidden çok öhhhh diyecek kadar fazla olsada okutturuyor kendini. her fantastik severe tavsiye ederim.
 8. bıkmadan usanmadan serinin devamını beklediğim kitaplardan zaman çarkı. ilk cildini okuduğumda üniversite 1. sınıf öğrencisiydim. o zaman 7 ya da 8 cildi yazılmıştı. hatta 5-6-7 ve 8. kitapları internetten bulup word formatında bilgisayardan okumuştum. zira her kitap 50-60 tl civarındaydı. öğrenciliğin en yoğun yaşandığı zamanlardı. bir kitaba 50 tl vermek demek, haftalık harçlığımın yarısını kitaba yatırıp haftanın yarısında aç gezmem demekti. serinin diğer kitaplarını bulamadan adam 12. cilde kadar yazdı kitapları. dost kitabevi'ne gidip 9. cildi elime alıp kokladığım zamanları hatırlıyorum.


  her zaman beni zor durumdan kurtaran ve kitaba verdiği paraya zerre acımayan bir ablam olduğu için ne kadar şanslı olduğumu o zaman bir kere daha anladım. yılbaşı, bayram ve yaklaşan sömestr tatili vesilesi ile online kitap satışı yapan bir çok web sitesi oldukça güzel indirimler başlatmıştı. idefix'de gezerken bunların içinde en güzel indirimi yapana rastladık. 12 kitaba, hepsi ciltli, bayram, yılbaşı ve sömestr indirimiyle beraber, 2002-2003 yıllarında, 130 tl civarında bir meblağ ödeyerek sahip olduk. şimdinin parasıyla ne kadar eder bilemiyorum ama yaklaşık %60 gibi bir indirim yakalamıştık. tabii ki kitapları bana alan ablamdı. kendisine ne kadar teşekkür etsem azdır sanırım.

  kitapların tamamı yeni bahar kitabını da sayarsanız 15 cilt. ama bu gözünüzü korkutmasın. konu yavaş ilerlese de robert jordan sizi kitabın içine nasıl çekeceğini bilen bir yazar. ne yazık ki 13. ve 14. cildi yazan kişi farklı. 12. cildi yazdıktan sonra hayatını kaybeden robert jordan'ın eşinin uzun süre kitaplarını tamamlayacak bir yazar aradığı biliniyordu. sonunda brandon sanderson'da karar kıldı. robert jordan'ın notlarını brandon sanderson'a verip kitabı tamamlamasını istedi. romanın havasının bozulacağı fikri beni gerçekten endişelendiriyordu. ya tanıdığım rand al thor gider de yerine bambaşka bir rand al thor gelirse? ya egwene ve nynaeve saçma sapan karakterlere dönüşürlerse? neyse ki bütün korkularım yersiz çıktı. mozart'ın requiem eserinin bir kısmını kendisi bestelemiş ve ölmüştür. kalan kısmını öğrencisi tamamlamıştır. ancak nerelerini kendisi, nerelerini öğrencisi bestelemiştir bilinmez. çünkü tam olarak mozart gibi düşünebilmiştir öğrencisi. aynen o durumda olduğu gibi brandon sanderson'da robert jordan gibi düşünebilmiştir.

  romanda rand al thor isimli gencin keçi çobanlığından yeniden doğan ejder olmaya doğru geçişini, dünyaya ışık getirmek için dünyayı değiştirmesini anlatıyor. ancak kitabın tek kahramanı yok. her kahraman en ince ayrıntısına kadar incelenmiş. kötü olanlar bile. o kadar ince ayrıntılarla tasvirler yapılmış ki kendinizi kitabın içinde hayal etmek çok kolay. karakter acaba ne düşünüp böyle davranıyor diye düşünmek zorunda değilsiniz. her karakterin ne düşündüğü ayrıntılı bir şekilde yazılmış. kötünün neden kötü, iyinin neden iyi olduğunu anlayabiliyorsunuz.

  yeniden doğan ejder hem beklenen hem de korkulan birisi. daha önce geldiğinde dünyayı kırmıştır. gelişi kıyametin ayak sesleri gibidir aynı zamanda. rand al thor hatalar yapar, pişmanlıklar yaşar. yaptığı çoğu şeyden kendisi de memnun değildir. yeniden doğan ejder olmak kendi seçimi değildir ve uzun süre bunu kabullenmek de istemez. ayrıca her an delirme ve dünyayı tekrar kırma riski vardır.

  hakkında yazılacak milyonlarca şey bulunabilir bu kitabın. sıkılmadan okunabilecek bir kitap olduğunu düşünüyorum. fantastik kitaplar kategorisinde ilk beşe girer.

  "zaman çarkı döner,çağlar gelir ve geçer, efsaneleşen anılar bırakır. efsaneler solarak mit olur ve onları doğuran çağ yeniden geldiğinde mitler bile unutulur. bir çağ'da kimilerine göre üçüncü çağ'da, henüz gelmemiş, çoktan geçip gitmiş bir çağ'da, puslu dağlar'da bir rüzgar yükseldi. rüzgar başlangıç değildi. zaman çarkı dönerken ne başlangıçlar, ne de bitişler vardır. ama bir başlangıçtı."
 9. 7.kitap olan (bkz: kılıçtan taç) ı yeni bitirmiş bulunmaktayım. şu aralar biraz yavaşlasa da gerçekten okunması gereken bir seri. yüzüklerin efendisini seven bunu da sever.
 10. itü kütüphanesi sayesinde hazırlıkta hepsini okuduğum efsane seri. ilk kitapta yüzüklerin efendisi etkisi çok gözükse de 2. kitapla birlikte sıyrılıyor ve kendi rayına oturuyor. yüzük serisinde pek sevmediğim karanlık taraf ile aydınlık tarafın saflarının keskin çizgilerle ayrılmış olması bu seride yok. kötüler var , iyiler var, griler var. güçlü kadın karakterlerin serinin güzel bir yanı. betimlemeler uzun olsa da sıkmıyor ve yaratılan dünyayı gözlerimizin önünde güzelce şekillendiriyor. yalnız seride özellikle 7. kitaptan sonra tempo düşüyor , betimlemeler daha da artıyor. 14 kitap rahatlıkla 8-9 kitaba indirilebilirdi diye düşünüyorum. son üç kitapta tempo çok yüksek aradaki kitaplar yazar seriyi biraz uzatmak için uğraşmış gibi duruyor. gene de okuduğumdan pişman değilim. çok güzel bir seri vakti olan tüm fantastik severlere tavsiyedir.
  not: yeni baharı ne zaman okuyacağını bilmeyenler için söyleyelim , 5. kitaptan sonra okuyabilirsiniz seri bittikten sonra okuması o kadar zevkli olmuyor.
  tilqi