• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.86)
fight club - david fincher
oregon üniversitesinde yüksek lisansını yapan chuck palanhiuk'un uzak olmayan bir gelecekte geçen ve kafası karışık genç bir erkeği konu alan romanından yola çıkılarak çekilen fight club'da filmi anlatan, ünlü bir otomobil firmasında iyi bir işe sahiptir. tek düze yaşamı kronik uykusuzluk sorunuyla çekilmez bir hale gelmiştir. ailesi ve yakın bir arkadaşı olmayan jack doktorunun tavsiyesi üzerine kanserli hastaların terapi grubuna katılır. bu toplantılar esnasında marla'yla tanışır o da genç adam gibi hasta olmadığı halde grubun toplantılarına katılmaktadır. jack'in ve marla'nın çabaları tüketici kültürünün anlamsızlığına karşı bir duruştur adeta kariyer sahibi ama yanlız insanların bir tepkisi. jack'ın jenerasyonu ölü bir jenerasyondur. bir yolculuk sonrası evinin yanmış olduğunu gördüğünde arayabileceği tek kişinin yolculuk sırasında tanıştığı sabun satıcısı tyler durden olmasıda adeta bunun bir kanıtıdır. içilen birkaç biranın ardından park yerinde tyler, kahramanımızı kendine vurması için kışırtacaktır. aralarında başlayan bu kavga jack'in hayatını değiştirecektir. bir süre sonra jack tyler'ın yanına taşınır. tyler'ın liderliğinde bir dövüş kulübünün kuruluşuyla bu kulübde sayıları elliyi aşmamak kaydıyla genç erkekler birbirleriyle dövüşmeye başlayacaklardır. kısa sürede popüler hale gelen kulüp ve tyler durden hızlı bir şekilde bu ölü jenerasyonun mesihi haline gelir.


 1. !---- spoiler ----!

  dövüş kulübünün ilk kuralı: dövüş kulübü hakkında konuşmamaktır.

  !---- spoiler ----!
 2. efendiler..
  bu filme özenip kavga etmeyin. bu filme özenip böyle filmler de yapmayın, bu kadar güzelini yapamazsınız. fakat rica ederim bu filmi izlemeden ölmeyin.
 3. bana hep kitabının, düzenlenip yükseltilmiş versiyonu gibi gelen filmdir. sadece film'in en büyük sorusunu verdiği mesajı, mesajında ki asıl hedefi üzerinden yaymaya çalışmasıdır. hakkında milyonlarca bilgi internette bulunabilir. hatta fan'larının hazırladığı, devam senaryolarını watttpad uygulamasında bile bulabilirsiniz.

  !---- spoiler ----!

  david fincher'ın anlatıcının, tyler ile olan bağları koptukça, ilk başlarda hikaye hep gündüz vaktinde devam ederken, daha sonra gece'den hiç çıkmaması, the dust brothers'ın müziklerinin buna göre gittikçe karanlık bir temaya bürünmesi güzel bir detaydı. fincher aynısını yine se7en'da da yapmıştı.

  !---- spoiler ----!
 4. insanda tekrar tekrar izleme isteği uyandıran david fincher şaheseri. o kadar mı güzel? evet o kadar!
 5. sayısız defa izlediğim film ve kitaptan cevirmesi en başarılı filmlerden biridir. ayrica (bkz: chuck palahnuik) .

  sahip oldukların, sonunda sana sahip oluyor.
 6. herkes farklıdır özeldir kavramını yıkamamı sağlamıştır.

  !---- spoiler ----!

  bizler dünyanın şarkı söyleyen, dans eden pislikleriyiz.
  masal anlatmayalım, hepimiz aynı bokun lacivertiyiz.

  !---- spoiler ----!
 7. ilk izlediğimde beğenmediğim filmdir. bunu arkadaşlarıma söylediğimde aldığım tepkiden dolayı filmi bir kez daha izledim. olur ya, insanız, belki bir şeyler kaçırmışızdır.ikinci izleyişimde farkettim ki bir şey kaçırmamışım.

  netice olarak; -eğer başıma bir şey gelmeyecekse- beğenmediğim ve abartıldığını düşündüğüm filmdir.
 8. american beauty ile aynı sene vizyona girmiş ve oscarı american beauty'ye kaptırmıştır. iyi de olmuştur
 9. rivayete göre-sanırım gerçekte yaşanmış- filmin yeni çıktığı zamanlarda adamın biri filmin internet sitesinde gördüğü baskılı tişörtlerden sipariş vermek istemiş.ödeme işlemlerini yapacağı sırada ekrana bir mesaj gelmiş ve şu şekilde bir yazıyla karşılaşmış: " bu site tamamiyle bir hayal ürünüdür.filmi tekrar izlemenizi tavsiye ederiz.siteden sipariş verme fikrinizden dolayı filmden hiçbirşey anlamadığınızı düşünüyoruz".geleceği görmüşler, günümüzde her yer fight club tişörtü dolu*.herşey kapitalizmin oyuncağı olmaya mahkum.
 10. çok beğendiğim ancak belirtildiği gibi söylendiği kadar da efsane olmayan filmdir. evet çok güzeldir ama "üf, fight club, aman aman" değildir bana göre.