maden - yavuz özkan - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.80)
maden - yavuz özkan
her an ölüm tehlikesiyle karşılaşan maden işçilerinin çalıştıkları ocaklarda gereken önlemler alınmaz. ve uyarı amacıyla imza toplanırsa da dayanışma sağlanamaz. davasında yalnız kalan ilyas (cüneyt arkın) direnmeye başlar ve nurettin (tarık akan) ile bazı girişimlerde bulunur.


 1. 1978 yapımı film türk sineması için yüz akı filmlerden birisi bence. filmde asıl devrimciyi cüneyt arkın oynuyor, tarık akan ise filmin asıl karakteri, zira fikirlerinin gelişimi ve değişimiyle birlikte kendi hayatı anlatılan kişi işçi nurettin. her işçinin kendisini buabileceği kişidir nurettin.

  filmin en güzel sahneleri ise değişim anlatan şu sahnelerdir.
  nurettin çay içmektedir ve çocuğu 'baba cumhuriyet ne zaman kuruldu?'' diye sorar. nurettin çok net bir şekilde ''git lan çoraplarımı getir'' der ve sigarasını içmeye devam eder. ancak sonlara doğru bir sahnede daha çocuk babasına bir soru sormak ister, nurettin bu kez çocuğunu kucaklar ve "oğlum senin ne kadar mankafa bir baban var" der.
 2. isci filmlerinde (bkz: çark - muzaffer hiçdurmaz) ile beraber en sevdigim yapimdir. ikisinde de tarik akan'in olmasi tesaduf mu bilemem (rahmetliyi de anmis olayim) ama o donem isci haklari icin gercek mucadeyi yesilcamdan baskasi vermemistir. bu iki filminde o donemin isci haklarina ve sendika durumlarina etkisi azimsanamayacak kadar fazladir. gunumuzde turk sinemasi bu kadar cesur film cekemiyor. ozellikle cark filminden sonra kazli cesmedeki deri atolyesindeki iscilerin haklarini aramak icin ayaklanmasi bunun en buyuk kaniti.

  !---- spoiler ----!

  benim icin maden filmindeki en dikkat cekici olay ise sendikalarin bu tarz kucuk bolgelerdeki iscilerin sesini kesmek yada ilgilerini dagitmak icin anlastigi lunapark benzeri gezici topluluklar. tum ay kazandiklarini nasil bir gunde harcadiklarini gordukce kapitalizmin nasil isledigini yuzumuze vuruyor. anadolu'da hala bu gezgin lunapark isletmeleri bu tarz yerlerde dusuk gelirli insanlarin gelirlerine ortak oluyor. gecenlerde multeci kamplarinda suriyelileri nasil kandirdiklarini izledigim bir video ile tekrar aklima dustu bu icler acisi durum.

  !---- spoiler ----!