• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
Yazar kemal tahir
kurt kanunu - kemal tahir
"kurtlukta düşeni yemek kanundur" korkusunu her an enselerinde hissederek yaşayan köşeye kıstırılmış, kendileriyle ve geçmişleriyle, içinde bulundukları zamanla hesaplaşan insanları anlatıyor kemal tahir, kurt kanunu'nda. cumhuriyetin en bunalımlı dönemlerinden biri olarak değerlendirilen "izmir suikasti" olayına karışan ve karıştırılanların dramı olarak da okunabilecek roman, ittihatçılar arasındaki iktidar kavgasını ve tasfiye sürecini de acımasız bir yalınlıkla ve özeleştiriyle ortaya koyuyor.


 1. kurtuluş savaşı kazanılmış, cumhuriyet kurulmuş ve sıra cumhuriyeti kuran kadro ile ittihatçı kadro arasındaki güç mücadelesine gelmiştir. bu mücadelenin zirve noktalarından biri olan izmir suikastine kadar olan süreç kemal tahir tarafından çarpıcı şekilde anlatılmakta.

  kitaptan uyarlanan dizi trt'de yayınlanmıştı yakın zamanda. okumak için fırsat bulamayanlar diziye de bakabilirler.
 2. gercekten cumhuriyetin ilk yillarina goturuyor beni.
  trende okumaya basladim. bir bucuk saat ne cabuk gacmis anlamadim. laz ismali, ziya hursiti, kara kemali yakindan tanidim sanki. karakterler gercekten bu sekilde miydi? merak ettim tabi.
 3. mustafa kemal atatürk'ten sarı paşa, ismet inönü'den ise sağır ismet diye bahseden, izmir suikastinin backgroundı ile gerçekleşme safhalarını, sonrasını, eski ittihatçı dönemin komitacılarının hayatlarını sağlam bir gözlemle ve sade bir dille anlatan cumhuriyet dönemi eseri.

  kurt kanunu adı, "kurtlukta düşeni yemek kanundur" düsturundan gelmektedir.