• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.71)
trois couleurs; bleu - krzysztof kieslowski
julie, ünlü bir besteci olan kocasını ve kızını trafik kazasında kaybeder. kazadan yaralı kurtulan genç kadın yaşama küser ve geçmişini unutmaya çalışır.özgürlük, julie'nin geçmişini ardında bırakması, sorunlulukları olmadan yeni bir yaşam şeklini benimsemesidir. bu amaçla evini ve çevresindeki insanları terk eder ancak yalan ve ihtiras dolu ilişkilerin ördüğü bir ağ onu yavaş yavaş dış dünyaya çeker ve yüzleşmek istemediği hayaletlerle karşı karşıya bırakır.


 1. üç renk serisinin ilki, fransa bayrağının soldan birinci rengi beyaz: özgürlüğü simgeliyor.

  rahmetli krzysztof kieslowski'nin simgelemek istediği özgürlüğü hissedemesem de^:benim mallığım^ çok güzel bir film. yani, vurucu böyle, kesinlikle güzel, daha ne diyim. ama julie ablamızı juliette binoche, biraz kasıntı oynuyor sanki, soğuk böyle, katı; karakterden dolayı olabilir tabi ama ısınamadım ben. gerçi filmden delicesine zevk almak için karaktere ısınmak şart değil ya... di mi?

  veronique'de gördüğümüz yeşil ışıklandırmalara burada da rastladım sanki, dedim böyle "aha imzasal bir kieslowski özelliği!" ama o işi sinemadan anlayanlara bırakıyorum, zira blanc'ta pek yoktu o yeşillik. bence bir veronique olmasa da, iyi film iyi...
  asuka
 2. acı ve hissizlik üzerine muhteşem tasvirler barındıran kieslowski'nin fransa bayrağının renklerinden esinlenerek oluşturduğu üç renk serisinin ilk filmi. özellikle Julie'nin taşıyamadığı acısına dair olan şu sahne bile seriye başlama adına yeterli bir sebeptir.